П реди осемдесет години светът е на ръба на най-кървавия конфликт в историята. Тогава Адолф Хитлер е номиниран за Нобеловата награда за мир, което показва, че буквално всеки може да бъде номиниран.
Наградата е връчвана от почти 120 години и за този период Нобеловият комитет получава и разглежда най-различни и причудливи номинации.
През януари 1939 г., около осем месеца преди инвазията в Полша, шведският депутат Ерик Бранд пише до норвежкия Нобелов комитет, за да предложи наградата да бъда дадена на Хитлер. В писмото си Бранд нарича фюрера „принца на мира на Земята“.
По-късно депутатът заявява, че номинацията е била сатирична, въпреки че мнозина не успяват да видят иронията в действията му. Бранд пояснява, че това е протест заради номинацията на британския премиер Чембърлейн (за Мюнхенското споразумение от 1938 г., в което част от Чехословакия е прехвърлена на Германия).
On 15 September 1938, Neville Chamberlain arrived at Berchtesgaden to discuss the Sudetenland Crisis with Adolf Hitler. Take a look at their meeting and the Crisis here. https://t.co/U7HxAh18k3 pic.twitter.com/VfiNhSUFGR
— British Pathé (@BritishPathe) 15 септември 2018 г.
Бранд оттегля номинацията, но Хитлер все още се явява като кандидат в архивите.
Това показва колко опасно може да бъде използването на ирония в разгорещена политическа обстановка. Самият Нобелов комитет приема всички предложения, стига да бъдат изпратени преди крайния срок, който е 31 януари. Но докато всеки жив човек може да бъде номиниран, то не всеки може да предлага номинации.
Хората, които могат да номинират претенденти за Нобеловата награда за мир, включват парламентаристи и министри от всички държави, бивши лауреати, някои университетски преподаватели, както и настоящи и бивши членове на самия комитет. Броят им надхвърля хиляди хора по целия свят.
Така че не е никак трудно да бъдеш номиниран за най-престижната награда за мир, дори да си диктатор.
През 1935 г. Бенито Мусолини е предложен от немски и френски академици само месеци преди Италия да нахлуе в Етиопия.
Като един от победителите във Втората световна война руският лидер Йосиф Сталин е номиниран два пъти, през 1945 г. и 1948 г.
Бивш секретар на Нобеловия комитет заявява пред Агенция Франс Прес, че нито една от номинациите на тези диктатори не е била разгледана сериозно.
През последните две десетилетия броят на кандидатите нараства и днес той надхвърля 300 души. Затова не е изненадващо, че в списъците се появяват странни имена. Тези списъци се пазят в поверителност най-малко 50 години, но номиниращите може публично да обявят своя избор.
Дали дадена номинация е странна, или не – това е въпрос на перспектива. През 2001 г. футболът, представен от Международната футболна федерация (FIFA), е сред претендентите. Номинацията е подкрепена с обяснението, че спортът има „способността да създава положителни международни контакти“ и да допринася за „по-спокоен свят“.
I have watched many football games but France Vs Brazil at the 2006 FIFA World Cup was extra beautiful. I loved every moment of the game pic.twitter.com/ZAxCWcAmnd
— ChristForAll (@JesusChristsave) 4 октомври 2019 г.
Музиката също си проправя път към наградите, след като през 1998 г. кралят на попа Майкъл Джексън е номиниран. Неговата номинация не впечатлява Комитета.
Сред известните тази година номинации за Нобеловата награда за мир, която ще бъде връчена на 11 октомври, са тези на президента на САЩ Доналд Тръмп и на шведската активистка Грета Тунберг.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!