Х ищните инвазивни видове също са предизвикателство пред опазването на Черно море, обясни пред агенция "Фокус" шефът на Института по океанология към БАН доц. Атанас Палазов по повод Деня на Черно море - 31 октомври.
Това е денят на подписване на Букурещката конвенция за предпазване на Черно море от замърсяване.
По думите на експерта хищниците са проникнали в морето ни чрез баластни води или прилепнали за корабите, като нанасят сериозни щети на екосистемата.
Такъв вид е т.нар. ктенофора (mnemiopsis leidyi) - подобно на медуза същество с неголеми размери, на което се приписва вина за намаляването на рибните запаси в Черно море, тъй като то се храни с зоопланктон, хайвера на рибите, обясни Палазов.
По думите му ктенофората е навлязла преди години във водите ни и нанася големи поражения. Друг хищник в Черно море е рапанът, който унищожава черната мида.
По отношение на къпането няма сериозни проблеми, но има проблеми от друг характер - за живите същества, организмите, които живеят в морето, коментира още експертът по отношение на замърсяването на водите.
За него основното предизвикателство е да се намали антропогенният натиск върху екосистемата на Черно море - т.е. да не се изхвърлят отпадни и непречистени води в морето, да се намали замърсяването на реките, които се вливат в него, и т.н.
"Една от основните ни задачи е да намалим замърсяването откъм брега, от крайбрежните райони. Трябва да се изграждат пречиствателни съоръжения, за да не се допуска директно замърсяване от брега".
Доц. Палазов изтъкна, че институтът извършва мониторинг по две европейски рамкови директиви, които България е длъжна да спазва.
Природозащитници отбелязаха Международния ден на Черно море с информационна кампания в Поморие и Бургас, съобщиха от "Зелени Балкани".
Посетителският център "Поморийско езеро" бе отворен за гости, които можеха да се запознаят отблизо с птичите обитатели на езерото и крайбрежната ивица, отделяща езерото от морето.
Поморийската лагуна е неразривно свързана с Черно море и от хилядолетия добивът на сол, риба и лечебна кал е в пряка зависимост от качеството на връзката между крайбрежната лагуна и морските води.
Експерти на организацията представиха и проекта "Делфините в Черно море и методи за тяхното проучване".
Отбелязването на Деня на Черно море цели да обърне общественото внимание към проблемите на морето и начините за неговото опазване. Поради своята специфика Черно море е една от най-уязвимите морски екоситеми в света.
За да бъдат запазени неговата жизненост и ресурси, все по-неотложна става нуждата интензивните човешки дейности в морето да бъдат много внимателно преценени и по-щадящо прилагани, посочват от "Зелени Балкани".
Хищната ктенофора изяждала рибата в Черно море
Трябва да се намали антропогенният натиск върху екосистемата на Черно море, предупреждават експерти в Деня на Черно море - 31 октомври
31 октомври 2011, 21:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!