Ж ивеем във времена, в които отделяме все по-малко време да се наслаждаваме на дребните неща около нас, които приемаме за даденост и все повече да разглеждаме социалните си мрежи и други приложения, намиращи се на телефона ни. Това неизменно води до въпроса: Какво би станало, ако за един ден в седмицата изключите телефоните си за 24 часа?
За някои това би било невъзможно без някои симптоми на абстиненция.
Първите няколко часа ще бъдат напрегнати. Без силно поглъщащ интерес човек би почувствал неистово влечение да посегне към телефона. В края на краищата може да има неотложни новини за разпадането на групата BTS, поредния скандал, свързан с бившия президент, или евентуално отговор на съобщение - боже мой - изпратено преди доста повече от час.
Но какво значение може да има съобщение на телефона във всяка една минута, което не е било на него в предишната минута? Непосредствеността е заменила търпението. Преди двадесет години пишехме писма на ръка, слагахме ги в подпечатани пликове и ги изпращахме, без да очакваме отговор в рамките на седмицата.
Прекъсванията не се пренебрегват
Ако седнете да посвирите на китара, то сигурно телефонът ви ще се намира непосредствено до вас. Какво ще стане при позвъняване? Ще оставите най-вероятно инструмента и ще се насочите към електронното устройство.
Мобилните телефони означават различни неща за различните хора. Например мъжете възприемат мобилния телефон като символ на власт. Жените смятат, че телефоните им дават възможност за привързаност към социалната им среда.
Не липсват рецензирани статии по темата за телефонния етикет, като се започне от момента, в който джобният мобилен телефон става достъпен. През 2006 г., преди появата на iPhone, светът беше по-прост: телефоните бяха предимно за служебни или битови цели, без видеа, ако е имал такава опция изобщо. Сега всичко, което някога е било на хартия, аудио или филми, се намира на една ръка разстояние.
Неправилният телефонен етикет не се ограничава само до тийнейджърите. Той е навсякъде около нас. По детски футболни мачове, където майки и бащи гледат децата си на терена, докато проверяват телефоните си за прояви на кой-знае какво. Всичко, което е неизвестно, трябва да бъде научено незабавно.
В наши дни, ако знаеш дали насекомите могат да имат осем крака, можеш да предизвикаш незабавна надпревара в Уикипедия между играчите, за да открият отговора - веднага. Защо? Защото, първо, ние сме любопитни хора, които искат да знаят всичко, което могат, за света, в който живеят, и, второ, нашите мозъци - или по-скоро нашата бдителност - могат да намерят отговорите на почти всичко, което е известно на човечеството, защото телефоните, които сега се смятат за придатъци, знаят всички "доверени" отговори.
Можем ли да се успокоим с малко по-малко информация в свободното си време? Телефоните ни постоянно ни призовават да погледнем хипнотичните им екрани.
Притеснителното в цялата ситуация е нездравословността на това, че често пренебрегваме връзката на тялото си с циркадните ритми и че очите ни са залепени за плосък свят с ограничени граници.
Като социални същества ни липсват протоколи за добро възпитание по отношение на телефоните, които ни превръщат във виртуални личности в свят, който не разбираме, а само се преструваме, че разбираме.
Навиците на един човек са недоволство за друг. Нека изключим телефоните си, да се отпуснем и да се възхитим на цветята, които ни заобикалят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!