П рез 1934 г. млад мъж, който иска да стане писател, отива на автостоп до Флорида, за да се срещне със своя идол Ърнест Хемингуей, който му дава списък с книги, които да прочете.
Арнолд Самюелсън е 22-годишен младеж, който е завършил курсовата си работа по журналистика в университета в Минесота, но е отказал да плати таксата от 5 долара за издаване на диплома. След колежа той иска да обиколи страната, така че взима цигулката и раницата си и тръгва на стоп към Калифорния. Той успява да продаде няколко истории за пътуванията си на един местен вестник.
През април 1934 г. Арнолд прочита разказа на Хемингуей „One Trip Across”, публикуван в списание „Космополитън”. Той е впечатлен и решава да се срещне с Хемингуей и да говори с него.
„Изглеждаше глупаво още тогава. Но един 22-годишен скитник по време на Голямата депресия няма нужда от друга причина, за да тръгне”, пише по-късно Самюелсън.
Първоначално Хемингуей посреща младежа с досада и отегчение, но когато разбира за какво е дошъл, го кани да се върне отново на следващия ден. Когато разговарят, големият писател му дава съвети относно писането:
"Това, което съм научил за писането, е никога да не пишеш прекалено много наведнъж. Не се изцеждай. Когато стигнеш до място, което е интересно, макар да знаеш какво ще се случи след това, спри. Остави подсъзнанието да работи. След като се наспиш, продължи на другия ден, когато си свеж. Ако трябва, преработи това, което си писал преди това."
Ernest Hemingway (1899 - 1961) works at his typewriter while sitting outdoors, Idaho.
— 41 Strange (@41Strange) 4 декември 2019 г.
(Photo: Lloyd Arnold)
Hemingway disapproved of this photograph saying, 'I don't work like this.' pic.twitter.com/2YcRZZdhpb
Хемингуей съветва Самюелсън да избягва съвременните писатели и да се състезава само с мъртвите, чиито произведения са издържали на изпитанието на времето. След това пита младежа кои писатели харесва и дали има книгата "Война и мир". Получавайки отрицателен отговор, Хемингуей става и отива да състави списък с книги, които младежът да прочете.
В този списък са включени над 16 произведения.
В статия за "Esquire ", посветенa на срещите с младежа - "Монолог към маестрото: Писмо от открито море", Хемингуей описва кои са тези книги и започва с две класики от Лев Толстой:
- "Война и мир"
- "Анна Каренина"
- две творби на Стивън Крейн - "Синият хотел” и „В открита лодка”
- „Мадам Бовари” от Гюстав Флобер
- „Дъблинчани” от Джеймс Джойс
- „Червено и черно” от Стендал
- „Души в окови” от Съмърсет Моъм
- „Буденброкови“ от Томас Ман
- „Hail and Farewell” от Джордж Мур
- „Братя Карамазови” от Достоевски
- Книга на „Оксфорд” за прозата на английски
- „The Enormous Room” от Е. Е. Къмингс
- „Брулени Хълмове” от Емили Бронте
- „Far Away and Long Ago” от У. Х. Хъдсън
- „Американецът” от Хенри Джеймс
- "Приключенията на Хъкълбери Фин" от Марк Твен
- всичко на Тургенев
Тъй като младежът прекарва всяка вечер във Флорида в затвора, то Хемингуей му дава сборник с разкази на Стивън Крейн, както и копие от собствения му роман „Сбогом на оръжията“. Последната творба той моли Самюелсън да му върне обратно, когато "се справи с нея, защото това е единственото му копие от нея". Младежът приключва с книгите за една вечер, защото не му е приятно да остава още веднъж в затвора. Когато връща книгите на големия писател, получава запитване от него.
Той му предлага работа - да поддържа неговата лодка. Арнолд веднага се съгласява и така започва едногодишното му приключение като помощник на Хемингуей. За един долар на ден той спи на лодката на писателя и я поддържа в добро състояние.
Ernest Hemingway on boat. More pics: https://t.co/nK16sOZyCZ pic.twitter.com/ZR8W8vp9hL
— History Lovers Club (@historylvrsclub) 3 декември 2019 г.
Всеки път, когато писателят иска да отиде за риба или до Куба - Самюелсън го придружава. По-късно младежът описва тези свои преживявания в книга.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!