В продължение на векове изследователите, както и етнолозите, отбелязващи митовете, легендите, обичаите и фолклора на културите, обитаващи островите в Тихия океан, са натрупали достатъчно доказателства, за да потвърдят контакта между древногръцкия свят и полинезийците.
Сравняването на традициите на Омир, Хезиод и Пиндар с полинезийските предания насочва към теоретичната възможност митичните Елисейски полета - мястото на последен покой на душите на героичните воини и добродетелните в гръцката митология и религия - да се намират на островите на Полинезия.
Едно от тези свидетелства, изречение от разказа за срещата на европейци през 1595 г. с полинезийци на един от Маркизките острови, гласи [в определен момент там се появили] "около 400 високи, силни, почти белокожи индианци [...] Много от тях са руси". Два века по-късно тези неочаквани европейски физически характеристики на някои местни полинезийци се потвърждават в записките на Луи-Антоан дьо Бугенвил, френски мореплавател, който през 1768 г. каца на Таити:
"Мъже, високи шест фута и дори повече. Никога не съм срещал толкова добре сложени и пропорционални мъже [...] Нищо не отличава техните черти от тези на европейците". Може ли това да е връщане към светлокосия Радамант от Омировата "Одисея"? Името на Радамант съответства на исландския термин ráðamanður /лидер/изтъкнат човек. Освен това и Омир, и Пиндар описват Одисей като светлокос!
Етимологични и митологични съответствия
В Полинезия благородниците, наречени ари'и, са смятани за потомци на полинезийските богове и всеки клан е управляван от вожд, наречен ари'и рахи . Вождът / rahi съответства на латинското rex и галското rígh / king.
Името на полинезийския танц е хула или хура (наподобяващо гръцката дума choros / танц), а хулата се съпровожда от традиционни песни, наречени mele (наподобяващи гръцката дума melos / песен - корен на "мелодия").
Гръцкият мит за Орфей, който пътува до подземното царство, за да спаси починалата си съпруга Евридика, се повтаря в полинезийския мит за Кура (наподобяващ гръцката дума kourē/ момиче ) - починало момиче, чийто съпруг успява да я върне от задгробния живот.
В Омировата "Одисея" Одисей е спасен от бурята от морската богиня Ино Леукотея, бялата богиня.
Приликите определено са забележителни, а Хавай и до днес си остава мистерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!