С лед като се отдалечаваше от Земята в продължение на почти 40 години, Халеевата комета най-накрая обърна опашката си и започна своето пътешествие обратно към нас - подготвяйки се за зрелищно приближаване през 2061 г.
В събота, 9 декември, се очакваше известната комета да достигне най-отдалечената си точка от Слънцето, известна още като афелий, на разстояние около 35 астрономически единици (AU) - или около 35 пъти разстоянието между Земята и Слънцето, според НАСА. Това поставя кометата далеч отвъд орбитата на Нептун и почти в предния двор на Плутон, който обикаля на около 39 AU.
В известен смисъл това е средата на рутинната 76-годишна обиколка на Халей около Слънцето. През последните около 38 години кометата се е отдалечавала от нас на милиони мили всеки ден; сега през следващите 38 години тя ще се приближава към нас.
Hey stargazers: What's up for May? 💫
— NASA JPL (@NASAJPL) May 1, 2024
This month is for the morning people! Be on the lookout for the Moon hanging out with Saturn and Mars before sunrise. Plus, catch morning meteors thanks to Halley's comet on May 6.
🔭 More skywatching tips: https://t.co/uJEdCvfg1J pic.twitter.com/n3x1sz2pwY
Последното близко приближаване на Халей до Слънцето (или перихелий) е на 9 февруари 1986 г., когато според НАСА той се е приближил на 54,6 милиона мили (87,8 милиона км) от Слънцето; това е около 0,58 AU от родната ни звезда или точно навътре в орбитата на Венера. Астрономите не са виждали кометата от 2003 г. насам, след което тя стана твърде малка и неясна, за да бъде видяна.
Кометите са топки от лед и прах, които обикалят около Слънцето. Тези небесни обекти са най-известни със своите "опашки", които се образуват, когато слънчевата радиация изпарява ледените частици в тялото на кометата, предизвиквайки поток от газ и прах зад нея.
Халеевата комета е първата комета, за която е предсказано, че ще се завърне в небето на Земята. Астрономът Едмънд Халей наблюдава кометата през 1682 г., без да знае какво точно представлява тя - за първи път той я нарича "космата звезда", според сайта за новини за наблюдение на небето EarthSky.
Халей сравнява наблюденията си с подобни наблюдения, докладвани през 1531 и 1607 г., и изказва хипотезата, че и трите наблюдения са повторни появявания на един и същ обект. Халей прогнозира, че обектът ще се появи отново през 1758 г. - и това се случва. Халей, който умира през 1742 г., така и не успява да потвърди прогнозите си, въпреки че бъдещите учени в крайна сметка наричат кометата в негова чест.
Northern California residents are in for a celestial treat as the Eta Aquarid meteor shower peaks on the nights of May 5 and May 6, 2024.
— Active NorCal (@ActiveNorCal) May 5, 2024
Originating from the debris left by Halley’s Comet, the Eta Aquarids are active from April 15 to May 27. The timing of this year’s peak… pic.twitter.com/F1CBetxgEL
Халеевата комета прави следващото си близко приближаване до Слънцето на 28 юли 2061 г. Дотогава можете да се насладите на блестящото наследство на „косматата звезда“ два пъти годишно, по време на два метеоритни дъжда, свързани с ледените отломки, оставени от кометата при предишни пътувания по земната орбита.
Метеоритният дъжд Делта Аквариди през май и метеоритният дъжд Ориониди през октомври се случват, когато стари отломки от Халеевата комета падат през земната атмосфера и изгарят като „падащи звезди“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!