М оже би най-известната комета от всички, Халеевата комета, е напът да започне своето близо 40-годишно пътуване обратно към Слънцето, като по пътя си ще премине покрай нашата планета.
На 9 декември кометата достигна своя афелий - точката, в която се отдалечава най-много от Слънцето, като преминава отвъд орбитата на Нептун. Това представлява средната точка в орбитата на Халей около нашата звезда, която е необичайна с това, че се осъществява в посока, обратна на тази на планетите от нашата Слънчева система, известна като ретроградна орбита.
Кратката история на Халеевата комета, която всява страх у хората хиляди години
След днешния ден Халей ще започне да се движи обратно към Слънцето, като в средата на 2061 г. ще достигне перихелий - най-близкото си разстояние до Слънцето. По това време кометата отново ще стане видима в небето ни, след като изчезна от полезрението през 2003 г., съобщава IFL Science.
Кометата е забелязвана многократно в историята, въпреки че английският астроном Едмънд Халей е този, който установява, че тя ще се завърне. За последен път тя преминава покрай Земята през 1986 г.
Halley’s Comet Is About To Begin Its 38-Year-Long Journey Back To Earthhttps://t.co/pCVAbzIgOI
— IFLScience (@IFLScience) December 9, 2023
Може да ви се струва, че е минало много време от онези мрачни дни, но орбитата на Халей е доста кратка в сравнение с орбитата на други комети. В официалното ѝ име 1P/Halley буквата "P" означава "периодична", това се отнася за комети с орбитален период по-малък от 200 години, който астрономите смятат за кратък.
"Ориониди": Изящният метеоритен дъжд, наближава своя пик
И докато 76 години често са цял живот за нас хората, Халеевата комета изглежда запазва младостта си непокътната. Според НАСА, въпреки че се предполага, че тя обикаля в орбита от поне 16 000 години, наблюденията не показват очевидни признаци на стареене на кометата.
Въпреки че няма да видим Халей отново до 2061 г., следите му оставят метеорни дъждове, на които да се наслаждаваме междувременно. Както Ета Аквариди, така и Орионидите се случват ежегодно - първите през май, а вторите - през октомври. Те се образуват от скалните отломки, останали след пътя на Халей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!