Х ората се доверяват много на мобилните си телефони. Използваме ги, за да извършваме плащания, да вършим работа и да записваме странните си сънища от снощи (благодарение на приложението Notes). Но за съжаление, те могат да бъдат използвани и срещу нас. Ново проучване проведено от изследователи на MIT разкри как хакерите могат да се възползват от светлинния сензор на телефона, за да проследяват и възстановяват нашата дейност.
Сензорите за светлина се използват от телефоните за регистриране на нивата на околна светлина и съответно регулиране на яркостта, ако е включена автоматичната настройка. Докато други функции на телефона изискват потребителско разрешение за достъп до тях, като например камерата или микрофона, това не е случаят със светлинните сензори. Затова изследователите смятат, че могат да се използват за шпиониране.
Ръководен от Янг Лиу, екипът от Масачузетския технологичен институт разработил алгоритъм, който е в състояние да използва вариации, уловени от сензора за светлина, за да реконструира изображения на взаимодействията на човек при докосване на телефона му.
Те тествали алгоритъма на таблет с Android в множество сценарии, включително поставяне на манекен пред екрана и използване на картонена изрезка или човешка ръка, за да го докоснат, както и да разберат дали може да се проследяват жестовете, докато гледате видеоклипове. При всички обстоятелства резултатите разкриха, че данните от светлинния сензор могат да се използват за засичане на взаимодействия с екрана и създаване на изображения от тях.
„Тази заплаха за поверителността на изображенията никога не е била демонстрирана досега“, каза Лиу в изявление.
Ако това звучи малко притеснително, ще се радвате да разберете, че подобна заплаха далеч не е непосредствена. Скоростта, с която изображенията можели да бъдат извлечени по време на проучването, била един кадър на всеки 3,3 минути – това е достатъчно бавно, че всеки, който се опитва да получи изображенията, би се затруднил да поддържа взаимодействието с телефона ви в реално време. И дори да се доберат до тях, снимките могат да бъдат доста замъглени.
Въпреки това, изследователите открили някои начини, които биха могли да помогнат за смекчаване на някои от потенциалните рискове. Основната цел е софтуерът. Изследователите препоръчват достъпът до сензорите за околна светлина да бъде ограничен, като потребителите трябва да дават разрешение по същия начин, както при заявките използване на камерата или микрофона.
Те също така предлагат да се постави ограничение върху възможностите на сензорите, като се поддържат прецизността и скоростта достатъчно ниски, за да се предотвратят изображения с висока разделителна способност. Друга препоръка, но по-скоро към компаниите, които произвеждат телефони е поставянето на сензора отстрани на устройството, където няма да може да „вижда“ най-разкриващите жестове.
И ако случайно се притеснявате, че телефонът ви се подслушва, недейте – не е така. Ако има нещо, за което да мислите това е дали да не го почистите прилично.
Изследването е публикувано в Science Advances.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!