Д нес се отправяме на едно ново пътешествие.
Този път решихме да ви разкажем за кътче, което е близо до София.
Гърленски храм-кладенец - това е археологически обект, датиран към късната Бронзова епоха. Намира се в близост до село Гърло, област Перник.
Мястото представлява подземна сводеста зала, изградена над кладенец, към който води стълбище.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КРАСИВИ СНИМКИ НА ГИГИНСКИЯ МАНАСТИР
Гърленският храм-кладенец е открит при разкопки през 1972 г. от научен екип, работещ под ръководството на проф. д-р Димитрина Митова-Джонова.
Топ 5 на селата в България с най-смешните имена
Професор Митова-Джонова го свързва с ранна фаза на културата, която по-късно изгражда постройките „нураги“ запазени на остров Сардиния.
Забележителното сходство с покрития кладенец в Балао дава основание за датирането към ХІІ-Х век пр.н.е.
Българското село, в което ще забравите за проблемите
Исторически находката е датирана доста добре.
При липсата на подробна информация се търсят други начини – в случая градежи на обекти от същия тип и архитектура в същия стил.
Как изглеждаха българските градове преди повече от 30 г. (СНИМКИ)
Долен – едно от най-красивите български села
Според датировката на проф. Димитрина Митова-Джонова – храм-кладенецът е изграден през XII век пр. Хр. – в късната Бронзова епоха и е синхроничен на селището и светилището на източния склон под връх Кула.
Въпреки своята уникалност, храм-кладенецът е сравнително неизвестен, както в България, така и извън пределите на страната.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!