В континенталната част на Китай има нов вид видеоклипове "Приготви се с мен" - такива с "груби" работни облекла.
(Във видеото може да научите повече за: Защо все повече китайци избират да живеят у нас?)
Младите хора в Китай обличат най-лошите си пижами, най-косматите чехли и се отправят към офиса в знак на бунт срещу всичко - от лошите шефове и лошите условия на труд до ниското заплащане и дългите часове. И с радост показват творенията си онлайн.
В продължение на месеци китайските потребители на социални медии публикуват под хаштагове като #grossoutfitforwork #uglyclothesshouldbeforwork #ootd (outfit of the day) и молят другите да споделят своите собствени решения, като по този начин разгръщат състезание кой е носил най-лошото.
Хаштагът "grossoutfitforwork" е привлякъл над 140 милиона гледания и десетки хиляди дискусии само в китайската платформа за социални медии Weibo. В края на февруари публикация на потребителката Kendou S от Douyin (китайската версия на TikTok), която твърди, че е била порицана от шефа си за "гадните" си дрехи, които според нея е носела, за да се бори със студеното време, стана вирусна.
В следващ видеоклип, харесан 752 000 пъти и препубликуван над 1,4 милиона пъти, Kendou S показва един от обидните си тоалети - разкривайки пласт след пласт несъвместими елементи - пухкава бяла шапка, сива балаклава, измачкани червени ръкавици, пухено палто, розово ватирано яке, рокля от вълнен пуловер, карирано долнище на пижама, чехли с кожена подплата и високи до коленете чорапи.
In #China, some young people are choosing to wear "gross" outfits to work, part of a bigger social movement reflecting the #economy. I'll be joining Anna Coren on @CNN Newsroom this hour.https://t.co/eo8wGyxDHy
— Marc Stewart (@MarcReporting) April 23, 2024
В отговор на подобни публикации една жена, която публикува своя снимка с неоново жълта жилетка и торбести къси панталони до коляното, написа: "Моят колега казва, че се обличам като дивак", а друг коментатор, който показа мръсно жълто и синьо яке, каза: "Шефът ми даде 50 юана (около 7 долара), за да си изпера дрехите, и ми забрани да се ръкувам с клиенти повече."
"Печеля толкова малка заплата, с грозни колеги, какво друго очаквате от облеклото ми?" - гласи още един пост.
След като прегърнаха "Танг пинг" или "лежане на равно" - философия, която отхвърля надпреварата с плъховете и консуматорството в полза на по-малко стресиращ живот, младите китайци организират "партита на оставката" и дори им се плаща, за да станат "деца на пълен работен ден". "Грозните костюми" изглежда са последният опит на някои разочаровани представители на поколението Z да изразят мнението си, тъй като страната вижда мрачни икономически перспективи и рекордно високи нива на младежка безработица.
Младите хора в Китай се сблъскват с труден пазар на труда, като през януари правителството съобщи, че през декември 2023 г. процентът на безработните сред хората на възраст от 16 до 24 години е бил 14,9%. Тази цифра, която беше публикувана след петмесечно прекъсване, не включва 62 млн. студенти редовно обучение. Преди това този показател достигна най-високата си стойност от 21,3 % през юни.
"Те са нещо като: защо да се притесняваш, когато перспективата за работа и бъдещ живот не изглежда толкова ярка", казва Бохан Цю, 29-годишен основател на Boh Project, базирана в Шанхай и Сеул компания за творчески услуги, връзки с обществеността и консултации за модни марки и др.
"Преди те гледаха на (работата) като на преследване на мечтата... и (компаниите) мотивираха всички да се борят за (икономическия) пай. Сега хората са като: "Не, това не съществува или може да е лъжа", казва Циу.
Въпреки че примерите, които се разпространяват в социалните медии, са по-крайни, Кю смята, че небрежното облекло за работа винаги е било популярно в Китай и ще продължи да бъде. Според него това ще е особено актуално на работните места, където извънредният труд и дългите часове пред компютъра са норма, както и при по-младото поколение, което свикна да работи дистанционно по време на пандемията.
Циу добави, че макар служителите му да не се обличат по начина, по който се обличат хората от вирусните видеоклипове, те са склонни да се разкрасяват. По думите му е известно, че работниците идват с потници, къси панталони, чехли и други подобни, и това се приема, "стига да изглеждат готино".
Дори тези, които публикуват грозните си тоалети в социалните мрежи, нямат проблем с това да изглеждат добре - извън работното място. Много от тях са публикували, че просто предпочитат "банският" или "миризмата на работа" да не е върху любимите им дрехи.
И докато китайските държавни медии побързаха да разкритикуват тенденцията "да лежиш" или "да се оставяш да изгниеш", People's Daily нарече явлението да се обличаш грозно на работа вид "самоизтъкване" и заяви, че докато служителите "се обличат подходящо, имат правилно отношение към работата, не засягат други хора и не засягат принципни въпроси", няма проблем.
Цю, който работи в модната индустрия, също се оказва, че се облича зле, след като се премества в Шанхай. Той казва, че много от елегантните костюми, които е носил в Хонконг, сега тънат дълбоко в гардероба му.
А с повишаването на температурите някои започнаха да споделят своите брутални тоалети за пролетта.
Един от потребителите на Douyin публикува снимка на особено грозна комбинация: изцапани горчични чорапи и скъсани черни сандали с крещящи пластмасови дрънкулки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!