Още от откриването си през 1922 година гробницата на Тутанкамон е едно от най-популярните места за посещение в Египет.
Днес, след почти десет години реставрация, гробницата е в чудесно състояние. А междувременно в процеса на възстановяване археолозите се натъкнаха на още много интересни находки.
Изследователите бяха разтревожени, че влагата и въглеродният диоксид, който посетители отделят, създават кафяви петна върху рисунките по стените на гробницата. Абразия и драскотини също бяха сред едни от проблемите в по-тесните кътчета, до които туристи и филмови екипи имаха достъп преди да започне реставрацията.
С цел да се опази културното наследство, за да може и идните поколения да имат възможността да видят отблизо гробницата на умрелия на крехка възраст фараон, местните власти и културни институции затвориха съоражението преди десет години.
Да станеш фараон на 9
Тутанкамон заема египетския трон, когато е едва на 9 и царува десет години до неочаквана си смърт на 19-годишна възраст. Неговата гробница в Долината на царете е открита в добро състояние в началото на 20-ти век.
Днес там все още можем да открием мумията на фараона, кварцитен саркофаг, дървен ковчег и стенни рисунки, които описват живота и смъртта на Тутанкамон.
Оказва се, че кафявите петна, които толкова тревожеха учените, са необратим процес, който не е дотолкова повлиян от човешкото присъствие.
„Няма безопасен начин, по който да ги премахнем”, споделя Лори Вонг пред CNN. „Петната най-вероятно са се появили още преди хиляди години, малко след като стените са били изрисувани.”
Неочаквана смърт
Още в ранния стадий на реставрацията археолозите откриват доказателства на хипотезата, че смъртта на Тутанкамон е била неочаквана. Според Вонг гробницата е била предназначена за друг човек, но древните египтяни много бързо е трябвало да я пригодят за младия фараон.
Тъй като гробницата на Тутанкамон е единствената фараонска гробница, в която се наблюдават кафяви петна по рисунките, се смята, че тя е била запечатана още преди те да изсъхнат.
Освен това, пространството е малко и единствената стая, която е изрисувана, е тази, в която е бил положен саркофагът, което не е типично за древноегипетските гробници.
Предполага се, че всяка стена би трябвало да има еднакъв брой слоеве боя, но не е така. Вонг споделя, че върху една от стените липсва един слой.
Болест или инцест?
Разбира се, има и много поддръжници на тезата, че смъртта на фараона не е била толкова неочаквана. Изследване от 2010 година на Американската лекарска асоциация представи доказателства за това, че причината за смъртта на Тутанкамон, всъщност е била маларията, в следствие на инфекция на крака.
През 2014 учени направиха виртуална аутопсия на мумията на фараона и откриха, че в действителност лявото стъпало на Тутанкамон е било деформирано, което може да е било в следствие на костно заболяване.
Някои специалисти са на мнение, че крехкото здраве на фараона, е било по вина на инцест, тъй като се предполага, че неговите родители са били брат и сестра.
Добрите новини са, че гробницата отваря отново врати, и ще служи да образова и обогатява бъдещите поколения, защото е важно да знаем от къде сме дошли и накъде отиваме.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!