В периоди на голям стрес, промени, житейски трудности и загуби е важно повече от всякога да се грижим за себе си. Но именно тогава е толкова трудно и сякаш противоположно на социалната преса да се борим с трудностите като мъченици. В тази статия ще разберете защо изключителната грижа за себе си не е лукс и не опира само до спа почивки и хаштагове в социалните мрежи, а е един от най-добрите и здравословни начини за справяне с големи житейски сътресения.

Източник: iStock/Getty Images

Много от нас са си изградили положителни навици, с които се гордеят и им помагат в ежедневието – например разходка в парка, топла вода рано сутрин, среща с приятели през почивните дни, спорт, еднодневна екскурзия, медитация. Понякога се опитваме да изградим нови навици, което отнема време и отдаденост. Според някои теории са необходими 21 дни от последователни действия в желаната посока, за да се утвърди нов навик.

Но животът е непредвидим и както често се случва, когато най-малко очакваме ни се хвърля някакво препятствие – здравословни проблеми в семейството, сътресения в отношенията, загуби от различно естество. Тогава несъзнателно прибягваме към стратегиите, които сме използвали като деца – да се изолираме от другите и света като начин за справяне със стреса. Не говорим за истинските си чувства, не търсим подкрепа и не молим за помощ, страдаме тихо и не искаме да натоварваме другите.

Източник: iStock/Getty Images

Когато се озовем в хаотична житейска ситуация, това често ни подлага на голямо физическо и психическо натоварване. Рутината, добрите навици и почивката стават мираж и всичко спира в положение на стрес, объркване и самоубеждение, че е невъзможно да се придържаме към тях в новата ситуация. Претоварваме себе си с правене на сто неща наведнъж, създаваме дълги списъци със задачи и се превръщаме в тенджера под налягане, която във всеки момент ще изпуши.

Настройките на обществото също не помагат, тъй като доминиращото вярване е, че сме в позиция на жертва и е прекалено егоистично да поемем действия, които ще ни помогнат да се почувстваме по-добре. Когато сме претоварени и изтощени продължително време, често правим обратното на това, от което се нуждаем. Вместо да си освободим време, да помолим за помощ и да си дадем пространство да дишаме и да се отпуснем, ние минаваме на автопилот в грижа за другите и неглижиране на себе си. Хората най-често споделят, че в периоди на трудности изпитват липса на:

  • Сън;
  • Емоционална подкрепа;
  • Време за себе си;
  • Физическа енергия;
  • Компания;
  • Спокойствие;
  • Надежда;
  • Близост и прегръдка.

Ето и за какво хората най-често се оплакват в отношенията си с другите и в трудни моменти:

  • „Нямам време да правя каквото аз искам.“
  • „Всичко правя сам/а.“
  • „Другите не оценяват всичко, което правя.“
  • „Децата ми ангажират цялото свободно време.“
Източник: iStock/Getty Images

Какви стъпки да предприемем, за да излезем от състоянието на пълно изтощение, липси и себеотдаване за нуждите на другите?

  • Първата стъпка е да осъзнаем, че не можем да продължаваме в същия дух и това не води до нищо добро нито за любимите ни хора, нито за нас самите. След като разберем, че това само по себе си е проблем, можем да направим нещо по въпроса.
  • Втората стъпка е да разчистим ежедневието си – препоръчително е временно да спрем да вършим 50% от дейностите, с които се занимаваме. Дали това ще включва работа, домакински задължения, хобита, странични проекти, ангажименти с други хора – всеки трябва да прецени от кои неща ще се откаже за момента. Колкото и страшно да изглежда в главата ни, всъщност Земята няма да спре да се върти, ако не отдаваме 100% от енергията си на всички малки и големи неща в живота ни.
  • След това е време да успокоим вътрешният си критик и да бъдем малко по-добри и състрадателни към себе си. Звучи по-лесно, отколкото е в действителност, защото ние сме си най-големите съдници и е толкова трудно да превключим на вълна приемане и разбиране. Намерете подходящата практика, която работи за вас и ще ви помогне да успокоите ума си и да сте по-търпеливи със себе си. Няколко предложения са молитва, медитация, релаксация, положителни утвърждания, йога.
  • Грижа за себе си е да кажем „не“ и да поставим граници – повечето хора замръзват при мисълта да кажат открито и честно „не“, когато това е правилният избор за тях. Причините са, че не искаме да нараним чувствата на другите, искаме да сме харесвани, прекалено ни интересува какво ще си помислят другите за нас и ни е страх от чувството за вина, което ще последва отказа. Това са немалки съображения, но кое е по-важно – да запазим здравето и спокойствието си или да сме винаги на разположение за другите?
  • Да се доверим на силата на ритъма и рутината – в нормални обстоятелства, ако ни е скучно и имаме нужда от разнообразие, бягството от рутината е чудесно решение. Но когато се справяме с дългосрочни проблеми, повторението, предвидимостта и ритъма на всекидневието всъщност носят стабилност и равновесие. Също така следването на рутина позволява на мозъка да си почине от постоянното правене на избори и вземане на решения. Ползите от следването на ритъм ни помагат повече, отколкото осъзнаваме. Няколко примера са да си лягаме и да се будим по едно и също време, да се храним и спортуваме в определени часове всеки ден, да прекарваме време с любимите си хора всяка вечер.
  • Да отпуснем контрола – хората, които се докарват до прегаряне и изтощение, дори и да не са работохолици, са често онези от нас, които се опитват да контролират всичко. В трудни моменти това е една огромна, допълнителна тежест, която сами налагаме върху себе си. Преди всичко е важно да развием умението да искаме помощ и да се доверяваме, че отсрещната страна ще свърши работата, дори и да не е по нашия начин. И второ, да се доверяваме на хода на живота – не е възможно да предвидим всичко и винаги да сме нащрек, а не е и необходимо. Тези две стъпки ще освободят много време и енергия.
  • Да напишем списък с нещата, които не искаме да бъдат част от живота ни и да се придържаме към него – как да намерим време да се грижим по-добре за себе си? Противно на широкоразпространените съвети как да управляваме времето си по-добре и да сме възможно най-продуктивни, всъщност има много по-ефективна стратегия. И тя е какво трябва да махнем от живота си, а не как да го организираме. Това е тясно свързано със стъпка номер две - да разчистим ежедневието си от някои дейности и ангажименти. Но тук отиваме още по-далеч, като пишем честен списък в какво не искаме вече да влагаме безценното си време и енергия. Ето няколко примера:
  1. Да бързаме;
  2. Да клюкарстваме;
  3. Да се срещаме с хора, които не са ни приятни и не ни подкрепят;
  4. Да правим постоянни компромиси с нуждите си заради друг човек;
  5. Да си мълчим, когато някой е груб или несправедлив;
  6. Да се оставим да бъдем въвлечени в драмата на други хора;
  7. Да сме винаги на линия и да отговаряме мигновено на съобщения и обаждания;
  8. Да ходим болни на работа;
  9. Да спорим с хора, които го правят заради спорта и не приемат чуждо мнение;
  10. Да трупаме вещи в дома си, които не обичаме;
  11. Да пазим дрехи в гардероба си, които са демоде, тесни или вече не харесваме.
Източник: iStock/Getty Images

Грижата за себе си на емоционално, психическо и физическо ниво е изключително важна и далеч надхвърля ограничените виждания за масаж или бягство от града за уикенда. Когато сме изправени пред сериозни проблеми и сътресения, е нужно да подходим съзнателно и да запазим здравето, спокойствието и нормалността в живота си. Предложените по-горе методи са изпитани и наистина дават резултат, ако се придържаме към тях.

Ако статията ви е харесала и ви е била полезна, споделете я, за да достигне до повече хора.

Още от автора:

Организирана екскурзия, Airbnb или семеен хотел – кое да изберем за почивката си?

5 книги, които ще променят живота ви

8 стъпки, с които ще намерите нови приятели

„Ученик на живота“ и след бала и студентството – отплаща ли се постоянното саморазвитие

Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения

За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството

Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности

Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока

Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век

Как Свети Валентин може да спаси връзката ви

Най-сигурните методи за постигане на новогодишните цели

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено

Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено

Технологии Преди 15 минути

Причината - исканите от властите наказания за компанията

Брутални престъпления и масов глад: Ще се разцепи ли Судан

Брутални престъпления и масов глад: Ще се разцепи ли Судан

Свят Преди 7 часа

Борбата за власт в Судан кипи от вече две години насам и докара страната до огромна хуманитарна катастрофа

,

Намалява броят на търсещите убежище в Австрия

Свят Преди 9 часа

Подадените 4 644 молби сочат намаление от 33 процента в сравнение с първите три месеца на предходната година

,

Камбаните на "Нотр Дам" прозвучаха 88 пъти за 88 години от живота на папа Франциск

Свят Преди 9 часа

Освен това Айфеловата кула ще бъде затворена тази вечер, за да се отдаде почит на папа Франциск

Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Свят Преди 10 часа

Тази вечер там ще има специална молитва

о

Тежък трафик, тапи и катастрофи в последния от серията почивни дни

България Преди 10 часа

Пътуването по основните магистрали се превърна в изпитание

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина в памет на папа Франциск

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина в памет на папа Франциск

Свят Преди 11 часа

Той определи папа Франциск като “добър човек”

Израел обеща да даде „мощен отговор“ на нападенията на йеменските хути

Израел обеща да даде „мощен отговор“ на нападенията на йеменските хути

Свят Преди 11 часа

„Всяка атака срещу нас няма да остане без отговор"

Почивката на морето ще ни излезе по-солена тази година

Почивката на морето ще ни излезе по-солена тази година

България Преди 11 часа

Покачването на цените няма да е драстично, твърдят хотелиери

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Свят Преди 12 часа

Бенямин Нетаняху се противопостави на началника на службата си за вътрешна сигурност Ронен Бар

,

Реакции от Западното полукълбо след кончината на папа Франциск

Свят Преди 12 часа

Редица лидери от Северна и Южна Америка изразиха своята скръб и изказаха съболезнования във връзка с кончината на папа Франциск

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

България Преди 13 часа

До последния си дъх той искаше да бъде близо до хората, коментира Ива Михайлова

.

Ватиканът отменя церемонията за обявяването на първия светец милениал заради смъртта на папата

Свят Преди 14 часа

Италианецът Карло Акутис, починал от левкемия през 2006 г.

Бомбоубежище в Одеса

Взривове отекнаха в Одеса, съобщи кметът на града Геннадий Труханов

Свят Преди 14 часа

Сирените бяха задействани в 15:29 часа

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

България Преди 14 часа

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители