С тудени утрини, топли следобеди и вечери, в които ти се иска да гледаш любимия сериал, нахлузил вълнена шапка, два чифта чорапи и зимни ръкавици. Температурите рязко се променят, вратът е скован, кръстът боли, усещаш изтръпвания или мравучкания по крайниците, съпроводени от цялостен дискомфорт, който пречи да се насладиш на пъстрите багри навън. Есенните месеци далеч не са толкова романтични, колкото ги описват поетите, особено за онези, които страдат от заболявания на периферната нервна система.
Всеки втори човек в активна възраст е изпитвал влудяващата болка от възпален или притиснат периферен нерв, която се пренася по цялото тяло, най-често от шията или кръста към ръцете или краката. Причина за тези неприятни усещания е нарушаването на целостта на миелиновата обвивка на нерва, което води до увреждане на нервната тъкан и неправилно предаване на нервни импулси по тялото. Болката е налице, а с времето става хронична. Смяната на сезоните, независимо че може да доведе до обострянето ѝ, не е пряка причина за появата или отшумяването ѝ. Случва се възпалението да атакува и през юни или януари. Усещането е постоянна скованост, която ограничава подвижността и пълноценния начин на живот дори на хора в 30-те или 40-те си години.
Сред основните функции на периферната нервна система са двигателната дейност и моторната активност на тялото, които лесно могат да бъдат негативно повлияни от нелекувани спортни травми, вдигане и носене на тежки предмети, сецване, дискови хернии, неправилна работна стойка, а това да доведе до хронични заболявания като плексити, дископатии, ишиас, радикулит. Неврологичните консултативни кабинети са пълни с хора на всякаква възраст, страдащи от различни оплаквания и проблеми, свързани с периферната нервна система, които не отшумяват напълно, усилват се периодично и оказват негативно влияние върху ежедневните им задължения.
Болкоуспокояващите медикаменти, масажните процедури, компресите и противовъзпалителните кремове временно намаляват дискомфорта и са краткотрайно решение. Скоро болката може да се върне и има риск да стане хронична. За да се подпомогне лечението на увредения периферен нерв, е необходимо да се подобри проводимостта по нервното влакно. По този начин възпалението и отокът в увредената област затихват, а тялото получава нужната помощ за трайно подобрение.
Немският продукт Keltican Forte е специално разработен като подкрепяща терапия при заболявания на периферната нервна система, които са следствие от увреден периферен нерв. Съставките на Keltican Forte ускоряват активирането на оздравителните процеси, спомагат регенерирането на миелиновата обвивка, възстановяват предаването на нервните импулси и намаляват възпалението в увредената област.
Основната съставка на Keltican Forte е уридинмонофосфат – нуклеотид от съществено значение за производството на миелин - защитното покритие на нервите, което често се наранява при травма на нерва. Нервните клетки в организма не могат да го синтезират сами, затова е необходим допълнителен прием на уридинмонофосфат за по-бързо възстановяване.
Съдържа още витамин B12 и фолиева киселина - витамини от група В, които играят важна роля в клетъчния метаболизъм, намаляват умората и помагат за нормалното функциониране на имунната система.
Keltican Forte се прилага като допълнителна терапия при дискова херния, ишиас, лумбаго, дископатия, плексит, цервикален радикулит, интеркостална невралгия, диабетна полиневропатия, невралгия, спортни травми и др.
Keltican Forte е оригинален немски продукт на производителя Trommsdorff GmbH, с над 15 годишна история. Ефективен в съвременната практика.
Симптомите на заболяванията на периферната нервна система не са директно свързани с температурите навън. Без значение дали е студено, твърде горещо, дали ще вали или идва зима, целогодишната добра двигателна активност е необходимост за по-пълноценен живот.