Г ренландия потъмнява и след като е по-малко бяла, тя по-слабо отразява слънчевите лъчи, което способства за затоплянето ѝ, установи проучване, цитирано от БТА.
Ледената шапка на Гренландия се е затоплила най-малко с 2,7 градуса по Целзий от 1982 година насам. Това е довело до бързото топене на ледовете, разкрива изследването, публикувано в "Джиофизикъл рисърч летърс".
А от десетина години сателитни наблюдения доказват, че делът на отразената светлина от снега, познат като албедо, намалява. Вследствие на това Гренландия потъмнява и става по-топла.
Но причината за тази смяна на цвета досега беше загадка. Дали е била причинена от присъствието в снега на частици, поглъщащи светлината като например саждите, породени от изгарянето на изкопаемите горива или от друго нещо?
Огромно парче лед се откъсна от най-големия ледник в Гренландия
За да отговорят на този въпрос, учени от американския университет "Дармът" преминали стотици километри в Гренландия в две кампании по вземане на проби - през 2016 и 2017 година.
Размерът на снежинките, начинът, по който отразяват светлината и отпадъчните вещества, присъстващи в снега, били измерени на десетки места. Учените стигнали до извода, че замърсяването със сажди не е виновно за наблюдавания феномен.
По думите на Гейбриъл Луис, един от авторите на изследването, гренландският сняг е сред най-чистите в света. Така че виновникът за затоплянето бил търсен другаде.
Накрая той е идентифициран като атмосферно блокиране. Това е климатично явление, което може да продължи няколко седмици над някои региони на Гренландия. То се изразява в промяна на въздушната циркулация и съществено намалява снежните бури, а те са от жизнено значение.
Глетчер може да предизвика цунами в Аляска
"Когато снегът падне и се задържи на повърхността, той променя формата си и снежинките стават по-големи", изтъква Луис. "Само след няколко дни се променя отразителната способност на снега като тя значително спада. Поради тази причина наличието на пресен сняг е толкова важно, за да се избегне затоплянето и топенето на ледниците".
През тази година топенето на гренландския лед формира около 40% от общото повишаване на нивото на световния океан. Ако ледената шапка на Гренландия се разтопи, това ще доведе до повишаване на морското равнище с над 7 метра. На пръв поглед може да не изглежда много, но реално ще има катастрофални последствия. Много от най-гъсто населените региони на Земята ще останат под вода – сред тях Нидерландия, Северна Германия, части от Ню Йорк, Филаделфия, Флорида и огромен район в Източен Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!