Е дно от първите неща, които обещава да промени Джъстин Трюдо, избран за министър-председател на Канада през ноември миналата година, е да промени отношението на държавните органи спрямо потомците на коренното население, дискриминирано от векове.
Първите заселници на територията на Канада се наричат палеоиндианци. Коренното население на страната включва индианските племена и инуитите (ескимоси).
Днес голям брой жени от местното население на Канада стават жертва на насилие – те биват убивани или изчезват безследно. От друга страна опитите за самоубийство зачестяват.
Област Кенора, която се намира на север, е една от най-слабо заселените. Регионът е толкова голям, че граничи със САЩ и арктическите води на Канада. Географското му положение е и причината за суровия климат там – температурите през осем месеца в годината са под нулата.
Атавапискат е град, намиращ се в тази област. Населяван е главно от представители на коренното население на Канада, наричащи се "първият народ на Атавапискат". Достъпът до градчето обаче е изключително труден.
В продължение на десетилетия никой от канадските политици не се е погрижил да улесни придвижването до там. Разнебитеното селище на юг от залива Хъдсън напоследък често се споменава по националните телевизии в Канада, но не с радостни новини.
Миналия октомври 13-годишно момиче на име Шеридан Хуукимав се самоубива
Тя отива на сметището, където се обесва. Оттогава повече от 100 човека, част от двехилядното местно население, са опитали да се самоубият. Най-често опити правят тийнейджъри, а още по-тъжното е, че сред тях има и един 11-годишен.
Джаки Хуукимав, учителка в Атавпискат и леля на Шеридан, показва града и говори пред Би Би Си.
В града има едно съоръжение, от което хората могата да вземат питейна вода. Тази, която тече в домовете им е негодна за пиене.
"Течността, която излиза от чешмите на хората, е толкова токсична, че никой не би се изкъпал с нея, да не става дума за пиене. Много от нас получават обриви или се разболяват от рак.", казва Джаки.
Следващата спирка е спортна зала, където има импровизиран фитнес с няколко уреда. Там е и 19-годишният Скайлар Хуукимав, по-големият брат на Шеридан.
„Имам чувството, че е нереално, че не се е случило това със сестра ми, но то се случи...“, въздъхва младежът.
„Проблеми в семейството, тормоз в училище и на улицата, наркотици и алкохол. Децата имат чувството, че са изоставени, че не значат нищо и че на никого не му пука за тях“, посочва като причина за зачестелите самоубийства в града.
През април само за един уикенд 11 младежи опитват да сложат край на живота си
„Нашите младежи са изгубени. Не се чувстват значими. Усещат, че губят връзката със своята култура и имат нужда от помощ.“, казва Джаки.
Премиерът Джъстин Трюдо твърди, че помощта е на път. Обещава ново начало на отношенията между държавата и представителите на коренното население, наброяващо над 1,4 млн. жители. Той заделя повече пари за тези общности, повече ресурси за образование и терапевтична помощ за потиснатите младежи.
Много от техните случаи са потулени, щом стигнат до канадските градове. Полицията, съдът, социалните служби – всички отказват да помогнат, да защитят, да разследват и дори да се интересуват от тези хора.
В развиващия се Калгари, провинция Алберта, разчлененото тяло на 25-годишно момиче на име Джои Инглиш е открито в парк.
"Какво е чувството, когато се порежеш и не можеш да спреш кръвотечението – ето така се чувствам.", казва приятелка на младата жена. Баба ѝ от своя изпитва гняв: „Толкова съм вбесена на съдебната система. Изморена съм от всичко това. Семействата ни, жените ни, децата ни имат нужда от помощ.“.
RT @AI_WomenRights New stats on violence against Aboriginal people #NoMoreStolenSisters https://t.co/KX9nJEszgV pic.twitter.com/ZaqrGwbCTV
— AmnestyCanada (@AmnestyNow) 1 December 2015
"Учат ни да си мълчим...", казва Сандра Манифедърс, чиято сестра е убита преди 9 години, „... но ние няма да им дадем да ни тъпчат, няма да стоим ниско долу. Повече няма да мълчим.“, допълва тя.
За последните 30 години над 4000 жени са убити или обявени за изчезнали,
сочат резултатите от разследване по въпроса за насилието над представителките на коренното население в Канада.
Изследвания сочат, че нивата на насилие над тях, включително и над деца, младежи и хора с психически и физически увреждания са изключително високи. Това е и една от причините случаите на самоубийства сред тази общност да зачестяват.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!