К опривщица – прекрасен възрожденски град, който е запазил духа, бита и културата на отминалите времена. Място, на което сякаш времето е спряло, но в положителния смисъл на думата.
Разхождаш се из калдаръмените улички, покрай красивите цветни сгради и се питаш как ли са живели българите през онзи период? Какво е вълнувало душите им и дали са имали бегла представа какво ще е на това място след сто години? Едва ли, както и ние самите не знаем какво ще е след нас.
С всяка следваща крачка се приближаваме към Възрождението и уж вървим напред, но архитектурата успява да ни върне назад във времето, където можем да усетим част от българския възрожденски дух.
Копривщица е място, към което няма как да останете безразлични. Тук се преплитат толкова много човешки съдби и за един кратък миг от вечността се оказва, че и ние сме част от тяхната история.
Стъпвайки на моста „Първа пушка“ си мисля с вълнение как именно тук е започнало всичко. Точно тук е била запалена искрата на надеждата за свобода. И без значение кой и защо ни е помогнал в борбата ни за свобода, факт е, че всичко е дошло от хората, от техните копнежи, мечти и лишения в името на едно по-светло бъдеще. А дали то е такова, това е отделен въпрос?!
Копривщица е паметник не само на културата и архитектурата, но и на българския дух, на мечтата за свобода, на всички онези хора, които са копнеели за промяна и за нещо по-добро.
- Кратка история на града
Копривщица е малък град, разположен в Средна гора в подножието на връх Богдан, по продължението на река Тополница. От историческа гледна точка градът се свързва най-вече с борбата за освобождение от турско робство, защото именно тук, на т.нар. „Калъчев мост“ или още „Първа пушка“ е даден първият изстрел на Априлското въстание. Това е едно от местата в града, които задължително трябва да посетите.
Съществуват предположения, които дори може да се каже, че донякъде граничат с легенди, че след падането на България под турска власт в местността се заселили бежанци – потомци на големи български родове, търговци, скотовъдци със стадата си. Сред тях били трима овчари – Ламбо, Тороман и Арнаутин. Те създали малки семейни общности, които с времето се разраснали и дали имената на съществуващите и до днес махали в града – Тороман махала, Ламбовска и Арнаут махала.
Поради богатата на вода местност и подходящия климат в Копривщица и около нея вирее много коприва. Приликата на името на това растение с името на града е в основата на една от теориите за произхода на названието на Копривщица. Като разбира се това е само едно от многото предположения за името на града.
- Музеи и забележителности
Самият град е като един прекрасен музей на открито, със своите невероятни архитектурни шедьоври, на които може да се насладите разхождайки се из него. И все пак, ако имате достатъчно време бих ви препоръчала да посетите няколко къщи-музеи, в които определено интериорът впечатлява и събужда богато въображение за това как са живели хората в тях.
- Мост „Първа пушка“ – както вече споменах на това място е гръмнала първата пушка на Априлското въстание и определено е сред най-посещаваните места в града. Нарича се още „Калъчев мост“.
- Паметник на Георги Бенковски – този монумент се извисява над града, а до него се стига по стъпала от самия център на града. Разходката не е трудна, а и гледката от горе определено си заслужава, защото ще видите Копривщица като на длан. Паметникът е построен през 1976 г. от Христо Танев. Съвсем близо до него се намират и Просветната къща, както и къщата музей на Георги Бенковски, които може да посетите на слизане от монумента. Къщата на революционера е построена през 1831 г. А в просветната къща може да видите впечатляваща класна стая.
- Къща-музей на Димчо Дебелянов – истински архитектурен шедьовър, който не бива да пропускате. Освен, че ще видите как е живял този обичан от мнозина български писател, ще се докоснете и до места и предмети, които са вдъхновили поета при създаването на едни от най-емблематичните му произведения. Къщата е построена през 1830 г., а самият поет е роден на 28 март 1887 г.
- Къщата-музей на Тодор Каблешков – още една прекрасна къща, която е построена през 1845 г. Тя има много богат интериор и майсторска дърворезба, което я прави изключително ценен паметник на възрожденската архитектура. Пред нея се намира и паметник в цял ръст на самия Тодор Каблешков.
- Музей „Лютова къща“ – построена през 1854 г., къщата впечатлява още с уникалния си външен вид. Била е собственост на семейство Лютови, като Петко Лютов е бил известен търговец, дори в Египет. В къщата има богата стенописна украса, което я прави наистина уникална.
- Къща-музей „Любен Каравелов – това е комплекс от три постройки, които са строени в продължение на 25 години, съответно зимна къща – 1810 г., стопанска сграда – 1820 г. и лятна къща – 1835 г.
В града има и други интересни места като старото училище, читалището, тепавицата и много други. Определено Копривщица е място, на което си струва да останете поне няколко дни, за да може изцяло да се насладите на приятната възрожденска атмосфера, която цари тук.
Това е град, който определено ще остане завинаги в сърцето ми. В него има едно кътче с името Копривщица.
Още от автора:
Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?
Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?
Известни символи в световната история и тяхното тълкувание
5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят
Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история
Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален
Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти
Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците
Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация
Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения
Кои са най-популярните легенди, свързани с Пирин планина
Кой е Волтер и какво се крие зад философската му същност?
Дяволският мост над река Арда: История, легенди и факти
Забулени в мистерии и легенди: Три от най-големите загадки по българските земи
Пет от най-странните легенди от целия свят
6 цитата за любовта и добротата от Библията и как да ги тълкуваме
Отворете вратата към нов свят: Професионалният писател и неговата магия с думите
Да помогнем на детето по-лесно да се адаптира в яслата: Ценни съвети за родители
Търсенето на истинската любов: Копнеж или проклятие
Нови 60 000 семена ще бъдат добавени в Ноевия ковчег за растения
Улични художници получават 7 млн., след като заличиха графитите им
10 навика, които ще ни предпазят от болести
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!