К олкото и да не ни се иска, в определени моменти от живота ни се случва да стигнем до лечение с антибиотик. Развитието на бактериални инфекции е последното нещо, което искаме за тялото ни, и тогава оценяваме факта, че след консултацията с лекар можем да идем до аптеката и да се сдобием с подходящия антибиотик. С него обаче проблемите не свършват, а напротив – често се случва да възникнат нови, ако лечението не е комбинирано с подходящ за целта пробиотик.
Механизмът на действие на антибиотика върху чревната флора е добре известен – убивайки лошите бактерии, които са ни разболели, той повлича със себе си и добрите, а това се отразява пагубно върху чревния микробиом. Именно той пък е отговорен за поддържането на добър имунитет, а развитието му започва още от нашето раждане.
Как да избираме пробиотик, когато преминаваме през антибиотично лечение и какви са характеристиките, на които трябва да обръщаме внимание – на тези и още други въпроси ще отговори гастроентерологът д-р Анелия Дечева от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
Какво представлява чревната микробиота и защо е толкова важна за поддържането на добър здравен статус?
Храносмилателната система изпълнява множество функции и има постоянен контакт с около 1 кг бактерии, които населяват нашите черва.
Чревната микробиота е колективната микробна общност, обитаваща стомашно-чревния тракт, включваща бактерии, вируси, дрожди, археи.
Червата съдържат повече от 1000 разновидности бактерии и този брой от микробни клетки е 10 пъти по-голям от броя на нашите собствени клетки в целия ни организъм.
Главните функции, изпълнявани от чревната бактериална флора, са метаболитна, трофична и регулация на лигавичния и системен имунитет. Микроорганизмите в дебелото черво играят също важна роля в йонната абсорбция, особено на калция, магнезия и желязото, синтезират витамини от група В.
Тази комплексна екосистема се намесва в поддържането на физиологичното възпаление и модулира процесите на абсорбция на храната. Поради тази причина е необходимо изучаването на чревната микрофлора, да я познаваме и съхраняваме качествената и количествената ѝ съвкупност. Необходимо е да се избягва, до колкото е възможно, промяната ѝ, защото това може да доведе до локални и системни заболявания.
Защо е необходим прием на пробиотик, когато лекар ни е назначил антибиотична терапия?
Всъщност антибиотиците, пробиотиците, пребиотиците и синбиотиците са инструменти, използвани да модулират бактериалната флора, за да благоприятстват здравето на макроорганизма.
Антибиотиците са най-важните субстанции при лечението на инфекциозните болести. Те блокират бактериалният растеж или убиват бактериалните клетки. Действието на един антибиотик може да предизвика значителна промяна в състава на чревната микробиота, водеща до дисбаланс между нея и макроорганизма – намален брой млечно-кисели бактерии и навлизането и свръхрастеж на резистентни микроорганизми. Това води до нарушение в чревния метаболизъм и резорбция на витамини, повишена чревна пропускливост и податливост към инфекции, особено гъбични, и повишен риск от колит, предизвикан от бактерията Clostridium difficile. Поради което е необходимо да подпомогнем възстановяването на полезната микробиота с пробиотици.
Какви характеристики трябва да притежава един специализиран за антибиотично лечение пробиотик? Кои щамове бактерии и в какво количество трябва да съдържа пробиотикът, за да е ефективен?
Пробиотици: В съответствие с дефиницията на СЗО, пробиотиците са микроорганизми, които след приемането им в адекватни дози, имат благоприятен ефект за здравето на организма, като ребалансират и коригират микробиологичното равновесие
Повечето от пробиотиците са съставени от лактобацили и бифидобактерии, които продуцират млечна киселина (затова се наричат „млечно-кисели бактерии”). Има бактериални щамове, които могат да бъдат назначени под формата на спори с безопасен профил на употреба за няколко години дори и при децата. Също така дрождите могат да бъдат класифицирани като пробиотици, като Saccharomyces boulardii, единствен по рода си от тази група дрожди и един от най-изследваните.
Пребиотиците са субстанции, които селективно ферментират храната, и предизвикват специфични промени в състава и активността на чревната микрофлора, благоприятни за макроорганизма. Много изследвания показват, че тези съединения стимулират растежа на бифидобактериите и лактобацилите в червата.
Синбиотиците са подходяща комбинация от пре- и пробиотик, като има двойно въздействие в модулирането на чревната флора. Но какво търсим в един синбиотик? :
- Устойчив към киселия стомашен сок, жлъчния сок и храносмилателните ензими
- В достатъчно количество да достигне необходимото място – дебелото черво
- Възможност да колонизира човешкия стомашно-чревен тракт
- Човешки произход
- Да е безопасен при прием
- Научно доказана ефективност
Има ли значение по кое време на деня приемаме пробиотичния продукт? С какво трябва да се съобразяваме, когато го пием?
Не съм срещала в литературата за определено време на денонощието за прием на пробиотик. Все пак ние приемаме с храната млечно-кисели бактерии.
Добре е да се съобразяваме с инструкциите в листовката на продукта за прием – някои производители препоръчват да се приема 30 до 60 минути преди храна, други след храна. Добре е да има поне 2-3 часа отстояние от приема на антибиотика, защото все пак антибиотикът е създаден да унищожава бактериални щамове.
Колко време трябва да продължи терапията с пробиотик?
Един до два месеца, все пак пробиотичните бактерии трябва да стигнат в оптимално количество до дебелото черво, да го поселят и там да упражнят благоприятното си действие.
Не трябва да се приемат непрекъснато пробиотици. По този начин можем да променим бактериалната флора, която е специфична за индивида, за семейството, за географската ширина.
На база Вашия дългогодишен опит и практика, може ли да препоръчате специализиран пробиотик за антибиотик?
Мога да препоръчам и използвам в моята практика СИНКВАНОН® с бленда от 14 специално селектирани пробиотични щама в дневна доза от 100 млрд. CFU (Колонии образуващи единици) от Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp., Bacillus coagulans, Saccharomyces boulardii. Патентованa пребиотичнa бленда FOS, XOS, MOS и комплекс от витамини от групата В.
Продуктът отговаря на всички изисквания за комплексен синбиотик по време и след антибиотична терапия.