Н АСА одобри този понеделник изпращането на космически кораб на нова мисия - до мистериозния спътник на Юпитер, Европа. Решението дойде след щателни тестове дали технологията ще може да издържи на интензивната радиация там.
Въпроси относно надеждността на транзисторите на космическия кораб Europa Clipper възникнаха по-рано тази година, след като подобни проблеми се появиха другаде. С очертаването на тесния прозорец за изстрелване НАСА проведе тестове, за да провери дали електронните части могат да оцелеят по време на мисията на стойност от $5 милиарда.
Our upcoming mission to investigate the habitability of Jupiter's moon Europa now has a formal name: Europa Clipper: https://t.co/IQGJS77MIp pic.twitter.com/7KwNidMzoV
— NASA (@NASA) March 10, 2017
Целта?
Да се разбере дали океанът под ледената кора на Европа може да е подходящ за живот.
Излитането остава планирано за 10 октомври на борда на ракета Falcon Heavy на SpaceX. НАСА има eдна седмица, за да изстреля космическия кораб, преди да се оттегли за повече от година, за да изчака друго правилно подреждане на планетите; космическият кораб трябва да се завърти покрай Марс и след това Земята.
Ръководителят на проекта Джордан Еванс каза, че транзисторите разположени във вериги в целия космически кораб , се очаква да се влошат, когато Europa Clipper е изложена на най-лошото радиево лъчение по време на 49-те прелитания около спътника на Юпитер. Но те трябва да се възстановят през трите седмици между всяка среща, каза Еванс от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.
How #Jupiter appears from Europa's surface pic.twitter.com/CHmC4S8aBa
— Space (@redditSpaceView) March 2, 2021
Екипи от лаборатории в цялата страна стигнаха до това заключение след денонощни тестове през последните четири месеца.
Проектът има “висока увереност, че можем да завършим първоначалната мисия за изследване на Европа, както е планирано, каза ” Evans. “Готови сме за Юпитер.”
Ще отнеме шест години на Europa Clipper да достигне Юпитер, където ще обикаля около газовия гигант на всеки три седмици. Планирани са десетки прелитания на космическия кораб на до 25 километра разстояние, което позволява на камери и други инструменти —, включително радар, проникващ в лед —, да картографират почти цялата луна.
Europa Clipper е най-големият космически кораб, създаван някога от НАСА за изследване на друга планета, обхващащ повече от 30 метра с разгънати слънчеви панели.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!