В България има толкова много места, за които може би не сте чували или знаете съвсем малко. Това е така, защото въпреки че територията ни е малка, имаме много богата култура, традиции и славна история, чиито паметници се срещат из цялата страна.
Крепостта Букелон или както още я наричат местните - Маточинска крепост, е горд, но мълчалив свидетел на славни битки, които са се водили в миналото по този земи.
Крепостта се намира в Югоизточна България, в близост до село Маточина, в района на Свиленград, съвсем близо до границата с Турция.
До нея се стига много лесно, ако пътувате с автомобил от Свиленград, тръгвате на изток и след около час ще стигнете до село Маточина. Може да оставите колата си там и да повървите пеша до самата крепост, което ще ви отнеме около 5 – 10 минути.
Крепостта Букелон е наистина един много интересен исторически обект, който демонстрира в пълния им блясък изобретателността и гения на древните архитекти.
От възвишението на кулата се открива прекрасна панорамна гледка към планините Сакар и Странджа, както и към долината на река Тунджа и към турската граница, и дори към равнината на град Одрин
- История на крепостта
Първоначално името на крепостта е било Вукелон, след което Константин Иречек го разчита като Букелон и така остава и до днес. В наши дни от крепостта е запазена само внушителната ѝ кула, която е висока цели 18 метра.
Предполага се, че Букелон е била римска крепост, като е играла много важна роля през периода на Античност и Средновековие. Има няколко предположения, че по платото и хълма е имало стени, край които през 378 г. е бил убит римският император Валент от бързо настъпващото племе на готите.
- Калоян и четвъртият кръстоносен поход
Датата 14 април 1205 г. е паметна за нашата история. Предполага се, че тогава цар Калоян и славният български народ водят ожесточена битка с кръстоносците от четвъртия кръстоносен поход, близо до град Адрианопол.
Те са напълно разбити от смелия български цар и неговите воини, като техният пълководец Балдуин IX Фландърски е пленен и за кратко време е бил затворен в крепостта Букелон, преди да го отведат в Търново и да го затворят в Балдуиновата кула, която носи и неговото име.
В района на крепостта и село Маточина са правени няколко археологически разкопки, като при една от тях е открит един много интересен и ценен артефакт – кръст с вграден монограм от XIV век, на който се вижда изписано името „Михаил“. Вероятно става въпрос за периода около 1328 г. и за българския цар Михаил III Шишман, който е воювал срещу византийския император Андроник III.
Последните исторически сведения за крепостта Букелон датират от 1664 г. и се смята, че след това тя е напълно изоставена.
Крепостта губи своето значение и запустява напълно по време на османското владичество. Цялата околност обраства с много дълбоки и гъсти гори, които са изобилствали от различен дивеч. От дневника на тогавашния султан на Османската империя - султан Мехмед IV научаваме, че през 1664 г. той е ловувал в подножието на крепостта и намиращото се под нея село.
- Архитектура на крепостта
Крепостта край село Маточина е наистина много интересна от архитектурна гледна точка.
Предполага се, че крепостната стена е обграждала целия хълм, като най-внушителна си остава кулата със своите 18 метра височина, която може да се види и днес.
Кулата е служела за наблюдение, като в нея е имало параклис, арест и няколко други помещения. Кулата е на три етажа, като именно последният е служил за параклис.
Близо до село Маточина е открита и скална църква от X век, която заедно с крепостта Букелон и други обекти в района на селото са обявени за обекти с национално значение през 1968 г.
- Крепостта Букелон и киното
Крепостта Букелон е използвана и като декор в български филм – „Мила от Марс“, който излиза през 2005 г.
Още от автора:
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!