В ече е 2023г. и всеки се замисля за изминалата година и прави планове за следващата. Какво значимо се е случило и какво предстои? Всеки си задава тези въпроси. Какво обаче е белязало света през последните сто години? Какви важни събития са формирали облика на Земята и съдбата на човечеството от 1923 г. насам?
Ето и една малка част от най-значимите събития, които са се случили през последните 100 години.
Голямата депресия
My grandfather stood in a line like this. Photo of a bread line during the Great Depression. pic.twitter.com/u23LxYVE0f
— Justwatching23 (@wayndres67) January 27, 2023
Това събитие води началото си от САЩ още от 1929 г., но по едно или друго време засяга почти всички страни, включително и България. Голямата депресия се счита за най-тежката, продължителна и широкообхватна икономическа депресия на 20 век. Дори съвременната литература я посочва като най-тежкият икономически срив в световен мащаб. Голямата депресия започва в Съединените щати със започналия на 4 септември 1929 г. спад в цените на акциите. Това се превръща в световна новина с краха на Уолстрийт на 29 октомври, станал известен като „Черният вторник“.
Това събитие има много тежки последствия както в богатите, така и в бедните страни. Личните доходи, данъчните приходи, печалбите и цените спадат, а международната търговия намалява с повече от 50%. Безработицата достига 25% в Съединените щати, а в някои страни дори до над 33%. Наистина невиждани са последиците от тази жестока финансова криза. Твърди се, че дори има страни, които все още не могат да излязат от нея или пък просто са в някоя друга тежка икономическа криза.
Втората световна война
This Day in #WWII #History: On January 27, 1945, Red Army soldiers from the 322nd Rifle Division liberate the Auschwitz concentration camp.
— World War II History (@WW2Facts) January 27, 2023
Today we honor the survivors and remember all the victims of the Holocaust.#HolocaustRemembranceDay #HolocaustMemorialDay pic.twitter.com/PQ6mmGoDF1
Определено едно от най-катастрофалните събития в историята на човечеството за всички времена. Тя продължава от 1939 г. до 1945 г. Тази война се превръща в най-мащабният и унищожителен военен конфликт в историята на света. Почти всички страни, включително всички Велики сили, в даден момент се включват във войната, като се присъединяват към един от двата противостоящи военни съюза – Съюзниците и Тристранния пакт. Стига се до състояние на абсолютна война, в която пряко участват над 100 милиона души от 62 страни от общо 74 по това време. Това събитие наистина е едно от най-важните и за съжаление най-ужасните, които са се случили не само през последните сто години, ами изцяло в света. Жертвите на този безумен военен акт варират в широки граници, като на места пише, че надхвърлят 60 милиона души. Една част от смъртните случаи не са описани в никакви архиви и документи, така, че никога няма да се знае със сигурност колко са били жертвите на тази безумна война.
Нашата страна също не остава незасегната от този военен конфликт. От септември 1944 г. България се намира във война с Германия (на страната на Съюзниците от антихитлеристката коалиция). Български войски участват във военните действия на териториите на бивша Югославия и Унгария и достигат до Австрийските Алпи. Опълчването срещу Хитлер поставя България в обсега на бившия Съветски съюз, което до голяма степен предопределя облика на всичко случващо се в страната ни за десетилетия напред.
Атомната бомба
The Gadget, The First Atomic Bomb, 1945. pic.twitter.com/9WgrJWpKJt
— Restudy History (@RestudyHistory) January 14, 2023
Тя е свързана с Втората световна война и определено е събитие, което само по себе си променя хода на войната, както и световната история. На 6 и 9 август 1945 г., американците взривяват две ураниеви атомни бомби над японските градове Хирошима и Нагасаки. Акт, който се помни и споменава и до днес. Цивилните жертви са били хиляди, както и материалните разрушения и злощастните последствия след тези жестоки взривове. Това е още едно срамно петно в историята на американците, света и на човечеството като цяло.
Водородната бомба
The amount of energy produced by a hydrogen bomb is incredible pic.twitter.com/IqWrX9txsX
— eternal classic (@eternalclassic_) January 29, 2023
На 1 ноември 1952 г. в САЩ е взривена първата водородна бомба. Това събитие изцяло променя живота на хората, защото след това постепенно започва да се използва термоядреният синтез за получаване на енергия. Името ѝ се дължи на това, че веществото, което се използва за синтеза, е някой от двата тежки изотопа на водорода – деутерий или тритий. Дали това помага на човечеството или не, за съжаление мненията са много противоречиви, както за всяко друго нещо на този свят.
Първият човек в Космоса
Yuri Gagarin,the first man in space,
— Sarah/王女🎭 (@sarahshariqsal1) December 27, 2022
photographed in Helsinki,
1961 pic.twitter.com/qyOs51HEUF
Всички знаем името му – Юрий Гагарин. Полетът се осъществява на 12 април 1961 г. с космическия кораб „Восток 1“, който извършва пълна обиколка около Земята. Целият полет трае 1 час и 48 минути и променя завинаги облика на астронавтиката. След този исторически космически полет Гагарин придобива световна известност и получава множество медали и отличия, сред които „Герой на Съветския съюз“, което по това време е било най-високата награда в СССР.
Първият човек на Луната
Neil Armstrong the first man on the Moon. (1969) pic.twitter.com/4uoduAlTZ8
— proxaq (@proxaqHQ) January 28, 2023
Отново добре познато име, това на Нийл Армстронг. Той е американски астронавт на НАСА, участник в два космически полета, първият човек стъпил на Луната. Той е и авиоинженер, пилот от Военноморския флот, летец изпитател и университетски преподавател.
Това велико космическо събитие за астронавтиката и за цялото човечество се случва на 21 юли 1969 г. По-точно в 19 ч 56 мин, на обяд по европейско стандартно време, в рамките на експедицията „Аполо-11“, продължила от 16 юли до 24 юли, американският астронавт Нийл Армстронг става първият човек, стъпил на повърхността на Луната. Това е невероятен напредък за НАСА и за цялото човечество.
Ето още някои по-съвременни събития, които почти всички помним:
- „11 септември 2001“ е единственото събитие в човешката история, което се назовава със своята дата. Става дума за терористичният акт срещу кулите близнаци в САЩ. Точно тази дата се смята за начало на световния тероризъм, макар, че този въпрос остава и до ден днешен доста спорен.
- През 2007 г. България става член на ЕС. (събитие, което засяга главно нас, не толкова други страни)
- През 2020 г. настъпва COVID пандемията и последвалите затваряния. Това е събитие, което до голяма степен изолира света и хората, и нанесе непоправими човешки, здравни, физически и емоционални щети на света.
- През 2022 г. Русия и Украйна започват война, конфликт, който продължава все още и в 2023 г.
Безспорно събитията, които са белязали света през последните 100 години са много и няма как всички да бъдат включени в една статия. Някои са хубави, други лоши, но е факт, че всяко едно от тях ни е довело до днешния ден, ни е формирало като хора, като личности, като нации. Всяко едно от тези събития вече е част от историята, но техният отзвук ще се чува още дълго време в бъдещето и ще продължава да оказва влияние и на идните поколения.
Още от автора:
Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала
"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество
Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?
Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас
“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов
Магия като никоя друга: Българските народни танци
Съвпаденията между различните религии: Странност или не?
Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?
Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов
Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?
10 детски книги, на които се радват и възрастните
Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас
Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти
Три от най–значимите български съкровища
И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора
Най-мощните вулканични изригвания в историята
Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия
Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения
Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята
Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях
За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора
Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България
Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов
“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)
Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък
Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите
Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград
Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор
Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател
“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)
Абагар – какво пише в първата българска книга
Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък
Седем от най-странните и красиви книжарници по света
Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия
Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло
Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола
Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)
„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Тайните на многоликия Перперикон
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Лувърът – дворец, музей и още нещо
Любопитната история на най-старото висше училище у нас
Превратната съдба на най-старата постройка в София
Първа помощ у дома – полезни съвети и практики
Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!