У чените успешно са накарали клетките на рабдомиосарком да се трансформират в нормални, здрави мускулни клетки. Това е пробив, който би могъл да доведе до разработването на нови терапии за това жестоко заболяване, както и до подобни пробиви при други видове рак, съобщи „Science Alert”.
“Every successful medicine has its origin story. And research projects like this are the soil from which new drugs are born.”
— Cold Spring Harbor Lab (@CSHL) August 28, 2023
~Prof @ChrisVakoc on how CSHL scientists are revolutionizing the treatment for RMS, an aggressive type of pediatric cancer.https://t.co/xfnel1FMsZ
"Клетките буквално се превръщат в мускули", казва молекулярният биолог Кристофър Вакок от лабораторията Cold Spring Harbor.
"Туморът губи всички ракови свойства. Те се превръщат от клетки, които просто искат да се мултиплицират, в свиващи се такива", добави експертът.
Ракът не е нещо монолитно. Той възниква, когато клетки от различни части на тялото мутират. Рабдомиосаркомът е вид рак, който най-често се среща при деца и юноши. Обикновено започва в скелетната мускулатура, когато клетките в нея мутират и започват да се размножават и да превземат тялото.
Този вид рак е агресивен и често смъртоносен; процентът на преживелите от групата със среден риск е между 50 и 70%.
Една от възможностите за лечение, която е обещаваща, се нарича диференцираща терапия. Тя се появява, когато учените забелязват, че левкемичните клетки не са напълно зрели, подобно на недиференцирани стволови клетки, които все още не са се развили напълно в определен тип клетки. Диференциращата терапия принуждава тези клетки да продължат развитието си и да се диференцират в специфични зрели клетъчни типове.
В предишна работа Вакок и екипът му ефективно обръщат мутацията на раковите клетки, които се появяват при саркома на Юинг - друг детски рак, който също се появява в костите.
Изследователите искат да видят дали могат да повторят успеха си с рабдомиосарком.
Те използват техника за генетичен скрининг, за да ограничат гените, които могат да принудят гените на рабдомиосарком да продължат развитието си в мускулни клетки. Откриват отговора в протеин, наречен ядрен транскрипционен фактор Y (NF-Y).
Клетките на този вид рак произвеждат протеин, наречен PAX3-FOXO1, който стимулира пролиферацията на заболяването и от който то е зависимо.
Aggressive Cancer Cells Transformed Into Healthy Cells in Breakthrough https://t.co/eFikke3901
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 28, 2023
Учените стигат до извода, че изключването на NF-Y деактивира PAX3-FOXO1, което от своя страна принуждава клетките да продължат развитието си, диференцирайки се в зрели мускулни клетки без признаци на ракова активност.
Това, според екипа, е ключова стъпка в разработването на диференцираща терапия за рабдомиосарком и може да ускори сроковете, за които се очаква такова лечение да започне да се прилага.
Те твърдят, че техниката им, демонстрирана сега върху два различни вида рак, може да бъде приложима и при други типове, тъй като дава на учените необходимите инструменти, за да открият как да накарат раковите клетки да се диференцират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!