Б ългарската православна църква почита днес църковния празник за Успението - заспиването, на Пресвета Богородица, който е един от 12-те големи християнски празници. Той се отбелязва на 15 август и от православни, и от католици, предаде БТА.
Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка,
на 64-годишна възраст, напуска земния си живот и отива при сина си - Иисус Христос. Три дни преди това Архангел Гавраил съобщава на Пресвета Богородица, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим.
Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава,
обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа ѝ с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене
и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".
В памет на явяването на Пресвета Богородица пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малка Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка - на 8 септември. На Голяма Богородица, на 15 август, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.
Днес празнуват всички,
които носят благословеното име Мария, както и имената Мара, Марияна, Мариана, Мариян и Мариан.
Негово светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит
възглави празничната Света литургия за празника Успение на Пресвета Богородица в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", съобщиха от Българската патриаршия, предаде БТА.
Светейшият патриарх Неофит е съслужил в храма заедно с Мелнишкия епископ Герасим
- главен секретар на Светия синод на БПЦ, с Белоградчишкия епископ Поликарп - викарий на патриарха, с архимандрит Василий - протосингел на Софийската митрополия, с архимандрит Пахомий - ректор на Софийската духовна семинария, с храмовото духовенство, както и с протодяконите - Александър Нешев, Иван Петков и Деян Коруновски. Песнопенията за празника са били изпълнени от смесения хор при патриаршеската катедрала, с диригент доц. протопсалт Димитър Димитров.
По време на причастния канон епископ Герасим е прочел обръщението на патриарх Неофит за празничния ден,
в което се казва: "В деня на славното Успение на Пресветата Божия майка заедно с цялата Църква ние ставаме свидетели на първия плод на Христовото богочовешко дело за нашето спасение. В този ден в Небесата се възнася тази, която гробът не можеше да вмести, защото заради добродетелния си живот тя беше удостоена да вмести Невместимия, като даде живот на Богочовека, отдавайки така човешкия дял във великата тайна на богочовечеството...
И наистина, Пресвета Богородица е най-голямото,
най-величественото украшение на човешкия род от самото начало на неговото съществуване, заради което и до днес тя продължава да бъде обичана с особена нежност от всички нас, получавайки от Църквата най-високата почит, отдавана някога на човек... Ето защо в деня на Успението на Пречистата, Всесвета Дева Владичица Богородица - на тази, към която се обръщаме всекидневно в нашата общоцърковна и в нашата лична молитва, ние тържествуваме с нейната победа, защото тя е победа за целия човешки род. И съзерцаваме с трепет нейния свят образ, измолвайки чрез нея великата Божия милост и прошка за греховете ни, като от дълбините на нашите души и сърца пеем: "Радвай се, невесто неневестна!" (Св. Нектарий Егински)".
В края на богослужението Негово светейшество патрирах Неофит
е поздравил православните християни с големия празник на Майката Божия. Изпято е било и многолетствие на всички празнуващи днес православни християни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!