У нищожаването на горите на планетата е нараснало с 4 процента през миналата година, съобщи ДПА, позовавайки се на доклад, публикуван от научни и граждански организации. Общо 6,6 млн. хектара гори за загубени през 2022 г. Това е площ, по-голяма от тази на Швейцария.
Държави, компании и инвеститори обещаха да работят за спиране на глобалното унищожение на горите и възстановяването на 350 млн. ха до края на 2030 г.
Re your article 'The alarming decline of Earth’s forests, in 4 charts'...you may want to touch base with the EU, that tip of the spear for "renewables". pic.twitter.com/U5PSjZ17aq
— biffmack-MyPresidentLivesinFlorida (@biffmack) June 28, 2023
Земеделието, изграждането на пътища, пожарите и дърводобивът са основните причини за унищожаването на горите. "Световните гори са в криза", каза Ерин Матсън, която е консултант в компанията "Клаймейт Фокус" и е съавтор на научния доклад. "Обещанията трябва да доведат до спиране на унищожаването и защита. Но възможностите да прогресираме в тази посока се пропускат от година на година."
Според Матсън унищожаването на горите трябва да бъде редуцирано с 27,8 процента до края на настоящата година, за да се изпълнят обещаните цели.
The alarming decline of Earth’s forests, in 4 charts - Vox https://t.co/o04Sq24XHA
— Kyle Taylor (@KyleTay20932880) June 27, 2023
Има и позитивни резултати - според доклада 50 държави са напът да спрат унищожаването на горите. Бразилия, Индонезия и Малайзия, на чиито територии се намират големите дъждовни гори, абсорбиращи въглеродния диоксид, също са направили прогрес в тази посока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!