П ризнатият експерт Джеси Инчауспе в своята книга "Глюкозната революция" представя важната връзка между храненето, нивата на глюкозата в кръвта и нашето здраве.
Глюкозата - основният източник на енергия за нашите клетки, играе ключова роля за метаболизма и поддържането на оптималното функциониране на организма. Въпреки това, резките колебания в нейните нива могат да имат сериозни последици за здравето ни, които Инчауспе нарича "глюкозното влакче на ужасите".
Глюкозата е проста захар, която организмът използва като основен източник на енергия. Тя се абсорбира от храната, която консумираме, особено от въглехидратите, като захари и нишесте. Нивата на глюкозата в кръвта се контролират от хормони като инсулина, който помага на клетките да абсорбират глюкозата от кръвта и да я използват за енергия или да я съхраняват за по-късно използване.
Храните, които консумираме, имат голямо влияние върху нивата на глюкоза в кръвта. Например, простите въглехидрати като захар и хляб могат да предизвикат резки възходи на глюкозата в кръвта, докато по-сложните въглехидрати, като цели зърнени храни и зеленчуци, предоставят дълготрайна енергия и поддържат нивата на глюкозата по-стабилни.
Колебанията в нивата на глюкозата в кръвта могат да имат сериозни последици за здравето ни. Резките възходи, наречени хипергликемия, могат да доведат до умора, глад и дори повишен риск от развитие на диабет тип 2. От друга страна, резките спадове, наречени хипогликемия, могат да предизвикат главоболие, причерняване, нервност и в крайни случаи дори загуба на съзнание.
В "Глюкозна революция" авторката предлага цялостен подход за поддържане на стабилни нивата на глюкоза в кръвта. Ето 4 хака за изравняване на скоковете на глюкозата:
1. Яжте първо зеленчуци
Това означава да започнете храненето с фибри. Всякакви зеленчуци работят: аспержи, тиквички, чушки, броколи, маруля, домати, както и варива и боб, и дори зелева салата. Един от нейните последователи, който е свалил 40 килограма за 18 месеца, яде порция броколи на скара с лют сос и сол преди всяка вечеря.
2. Първо пийте оцет
В проучване са установили, че оцетът преди хранене помага на хората да отслабнат два пъти повече от хората, които не приемат такъв. Просто пийте една супена лъжица оцет в чаша вода няколко минути преди хранене.
3. Започнете деня правилно
Забелязали ли сте някога, че когато ядете палачинки и кленов сироп за закуска, отново сте гладни към 10 сутринта? Храната, която приемате сутрин, влияе върху нивата на глюкозата ви през останалата част от деня. Заложете на зеленчуци и протеини.
4. Движете се след хранене
Десет до 20 минути са достатъчни за намаляване на скоковете на глюкозата, защото движението спира натрупването на глюкоза в тялото.
Глюкозата играе жизненоважна роля за функционирането на нашия организъм, като осигурява енергия на клетките ни. Резките колебания в нейните нива могат да доведат до сериозни здравни проблеми. Следването на принципите на "Глюкозната революция" може да помогне за поддържането на стабилна глюкозна крива и за оптималното ни здраве и благополучие.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Сънували ли сте бебе? Ето какво означава
Хор, Анубис, Ра: Ето кои египетски богове трябва да знаем
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!