Т ой е бил част от първата масова депортация до лагера „Аушвиц-Биркенау“, където му е дадено числото 77. Историята на Тадеуш „Теди“ Петшиковски по време на Втората световна война прилича на холивудска история.
Теди Петшиковски е роден във Варшава през 1917 г. и започва да се състезава като боксьор в категория муха през1937 г., става шампион на Варшава и е втори в страната преди Втората световна война. Когато избухва войната Теди се бие в леката артилерия във Варшава срещу настъпващия германски Вермахт.
Мъжът, който дори Хитлер смяташе за жесток
След като полската армия се предава, Петшиковски е принуден да бяга заедно със своите другари. Целта му е Франция, но е спрян и арестуван на унгарско-югославската граница. Изпратен е в затвора, първоначално в Мушина, а след това в Нови Сач и Тарнов.
В началото Петшиковски е
пратен да работи в дърводелска работилница.
Това е била трудна работа, но отличната му физическа подготовка му помага да преживее тежкия физически труд.
Собибор – лагерът за смърт и еврейското въстание
Боксът е нещо, към което го връща престоят му в „Аушвиц“. Друг затворник – германец на име Валтер Дюнинг, който също е бил боксьор в германското първенство в средна категория, е имал навика да тормози останалите затворници.
За да се уредят нещата, затворниците предлагат Дюнинг, който тежал 70 кг, да се изправи в двубой срещу Петшиковски, тогава с тегло 40 кг. Те се били с работническите си дърводелски ръкавици и има две версии за това как се е развил двубоят. В едната Теди нокаутира съперника си и за награда печели хляб, а в другата – Дюнинг осъзнава, че нещата не вървят в негова полза и затова спира боя, обявявайки Петшиковски за победител.
Надзирателите в лагера уреждат още 37 боксови срещи за Теди Петшиковски, от които той губи само една или две
– историята не е единодушна по този въпрос. Холандският евреин Леу Сандерс побеждава Теди веднъж, но губи на реванша. През 1943 г. Полякът е преместен в лагера „Нойенгам“ край Хамбург, където се боксира в още 20 мача.
За нацистите гледането на боксови срещи между затворниците е голямо забавление. Понякога зрителите са изключително възмутени, когато Теди успява да победи съперник с германска националност, тъй като поляк побеждава нацист пред очите им.
Случаят на финландските евреи-съюзници на Хитлер
След победа Теди споделял наградата си – обикновено парче месо и хляб, с останалите затворници. Дъщерята на Теди Петшиковски Елеонора Шафран споделя: „За да оцелее в лагера, той е трябвало да се докаже по някакъв начин. Единственото, което е можел да прави е да се боксира“.
Тадеуш Петшиковски е освободен от лагера „Нойенгам“ от британската армия след края на войната.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!