0

Р азрастващата се популация от костенурки на Еспаньола, съставена от децата и внуците на Диего, един от най-обичаните обитатели на архипелага, помага за възстановяването на изгубената екосистема на острова.

Преди пристигането на хората в Еспаньола са живеели до 8000 костенурки. През XIX в. обаче пиратите и китоловците почти лишават Еспаньола и съседните острови от костенурки заради месото им. Моряците оставили след себе си и кози, които излезли на свобода, размножили се и погълнали местната растителност.

До 70-те години на ХХ век голяма част от девственото местообитание е разрушено. В Еспаньола остават последните 14 костенурки: 12 женски и две мъжки. Те са върнати в програмата за размножаване на изследователската станция "Дарвин" в Санта Крус между 1964 и 1974 г., а по-късно към тях се присъединява и Диего, който е открит в зоологическата градина в Сан Диего. Оттогава насам Диего е баща на стотици костенурки, като играе ключова роля за спасяването на този критично застрашен вид, преди да се завърне на мястото, където се е родил, за да доживее до пенсия през 2020 г.

"Костенурките имат важно поведение за оформяне на екосистемата. Когато те изчезнат, се губи много повече от самите животни. Ако няма големи тревопасни животни, няма какво да попречи на тези дървесни растения да се размножават, което има каскаден ефект върху други видове и самото местообитание", казва Елизабет Хънтър, биолог по опазване на околната среда от Геологическия институт на САЩ и Техническия университет на Вирджиния. Тя изучава екологията на костенурките на Галапагоските острови в продължение на повече от десетилетие.

Когато Чарлз Дарвин посещава островите Галапагос през 1835 г., той забелязва мрежа от пътеки нагоре и надолу по склона на вулкана Сан Кристобал, причинени от костенурките, които мигрират от възвишенията към низините. На Еспаньола костенурките в миналото са поддържали просеките, необходими за гнездене на критично застрашения вълнист албатрос, който гнезди почти само тук.

Албатросите имат огромни криле с диаметър до 2 м, казва Хънтър.

"За да излетят, те трябва да започнат да се движат. Нуждаят се от открита площ, която е достатъчно широка и дълга. Костенурките са тези, които позволяват наличието на тези "площадки за кацане". А когато костенурките изчезнат, растителността наистина се затваря", обяснява тя.

Просто живеейки ежедневния си живот, казва Хънтър, костенурките стимулират естествените цикли на острова. Една костенурка може да изяде стотици килограми растителност всяка година и по този начин да разреди подраста. Това, което не изяжда, го стъпква. Гигантската костенурка в движение е по същество булдозер, който избутва всичко от пътя си и по този начин увеличава биоразнообразието.

Сега, благодарение на 50-годишна програма за размножаване, популацията на костенурките в Еспаньола - 3000 и все повече - връща местните треви и кактуси. Проучване от 2023 г. показва, че дървесните растения бавно намаляват, а откритите савани се завръщат - благодарение на силата на костенурките.

И въпреки че е сухоземно животно, любовта на галапагоските костенурки към водата е изключителна. Две дузини или повече от тях могат да се накиснат заедно в едно от калните езерца, а наблизо да гребат една или две патици, като над водораслите се виждат само главите им и горната част на черупките им.

Когато костенурката се потопи в езерото, за да се разхлади, тя пренася във водата хранителни вещества от сушата. Освен това тя дефекира във водата, като я обогатява с тор и променя нивото на кислорода, създавайки богата на хранителни вещества водна среда за растенията и насекомите. И това е двупосочна улица. Когато галапагоската костенурка изпълзява от езерото, тя е покрита с кал - до 0,5 кг мръсотия, когато е суха. Ако това се умножи по хилядите костенурки, които влизат и излизат от десетки езерца всяка седмица, за една година се изхвърлят тонове пръст.

Според едно проучване костенурките също така са "чудесни разпространители на семена". Животните могат да изминат 10 км за две седмици, като по пътя си разпръскват хиляди семена в изпражненията си. Преминаването на семената през червата на костенурките може да отнеме до един месец, така че семената се пренасят далеч от родителското растение. Смята се, че това подобрява шансовете за покълване на ендемични растения, като например галапагоския домат.

Костенурките се срещат в много части на света и функционират като екосистемни инженери по различни начини на различните места. В Северна Америка сухоземните костенурки изкопават дълги до 12 м дупки, които се използват и от 350 други вида, включително бухали, мишка от Флорида и източна индигова змия.

На островите в Индийския океан костенурките също са партньори в залесяването. На главния остров Мавриций гигантски костенурки от атола Алдабра са докарани в резервата Ebony Forest, за да вършат работата на два изчезнали ендемични вида костенурки, като изяждат инвазивната трева и помагат за развитието на местните растения.

"Липсва ни пасищна функция в горите. Костенурките по естествен начин създават открити площи, а ние искаме те да поддържат ниски нива на [неместни] плевели, но да позволят на засадените местни растения да израснат", казва Кристин Грифитс, природозащитен биолог, която управлява резервата. Тя казва, че като се създават къси тревни площи, това принуждава тревата да промени формата си. Тя започва да расте странично, създавайки късо подстригана трева за костенурки.

На две островчета край бреговете на Мавриций костенурките също помагат за разширяването на горите. Гравитацията и вятърът са склонни да пренасят семената на по-ниски височини, казва Грифитс, но костенурките пренасят семената нагоре по хълма.

"На остров Кръгъл, където те създават смущения, започва да се получава много хубаво възобновяване не само от разпръснати от вятъра семена, което никога не сме виждали преди. Те наистина създават тази среда", казва тя.

Междувременно на съседния остров Ил о Айгрет гигантски костенурки се хранят с паднали плодове от абанос, които са пълни със семена.

"Те ядат плодовете в гората, а след това трябва да се изкъпят. Те се нуждаят от слънце. Така че те се движат между различните типове местообитания и помагат за разпространението на гората. Изведнъж се получават тези много гъсти участъци с абаносови семена, покълнали от какавидите. Това е доста впечатляващо", казва Грифитс.

Тъй като гигантските костенурки се установяват отново на тези крехки острови, пейзажите и растителните съобщества вече започват да се възползват от тях. Успехът на подобни проекти обаче се измерва с десетилетия, ако не и с векове. При проучвания на промените в растителността - като това в Еспаньола - може да мине десетилетие, преди изследователите да започнат да виждат промените, причинени от костенурките. Галапагоските костенурки могат да достигнат репродуктивна възраст за 20 и повече години, което поставя предизвикателства пред разширяването на подобни проекти - и бъдещото поколение природозащитници ще види как ще се развие всичко това.

Видеото е архивно: "Откриха вид гигантска костенурка на Галапагос"

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

– Докторе, как съм? – Вече сте добре. Можем да ви изпишем утре. Позвънете на жена си да дойде. – А, докторе, няма нужда да…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин подписа закон за опрощаване на дългове на новобранци

Путин подписа закон за опрощаване на дългове на новобранци

Свят Преди 6 часа

Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове

Хиляди протестираха срещу убийствата и сексуалното насилие над жени във Франция

Хиляди протестираха срещу убийствата и сексуалното насилие над жени във Франция

Свят Преди 8 часа

В Париж големи множества от жени и мъже дефилираха с лилави плакати, осъждащи насилието

„Хамас“ съобщи за смъртта на заложничка в Газа

„Хамас“ съобщи за смъртта на заложничка в Газа

Свят Преди 10 часа

Твърдението не е потвърдено от израелската армия

„Нямаме какво да крием“: ПП-ДБ искат срещата с ГЕРБ да е пред медиите

„Нямаме какво да крием“: ПП-ДБ искат срещата с ГЕРБ да е пред медиите

България Преди 11 часа

Коалицията също така публикува писмото, което Борисов е изпратил до тях

Учени: Пиенето на младини уврежда дълготрайно мозъка

Учени: Пиенето на младини уврежда дълготрайно мозъка

Свят Преди 11 часа

Невроните, отговорни за предаването на сигнали в мозъка, претърпяват промени, подобни на тези, характерни за когнитивното увреждане

Бурята "Берт" затвори пътища и отмени полети в Обединеното кралство

Бурята "Берт" затвори пътища и отмени полети в Обединеното кралство

Свят Преди 11 часа

Предупреждения за вятър, дъжд и сняг в цяла Великобритания

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Свят Преди 12 часа

Ето най-добрите коледни пазари този сезон

Още един съквартирант ще напусне Big Brother тази вечер

Още един съквартирант ще напусне Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 13 часа

Зрителите могат да подкрепят номинираните в приложението на NOVA PLAY

Осъдиха за изнасилване Конър Макгрегър

Осъдиха за изнасилване Конър Макгрегър

Свят Преди 13 часа

Боецът е осъден да плати на Никита Ханд обезщетение в размер на повече от 248 000 евро

Ангела Меркел не смята, че е отговорна за войната на Путин в Украйна

Ангела Меркел не смята, че е отговорна за войната на Путин в Украйна

Свят Преди 13 часа

Бившата германска канцлерка заяви това пред германското списание "Шпигел"

Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 14 часа

Реакторът е презареден със свежо ядрено гориво

С костюм на мечка: Арменци опитаха да измамят застрахователна компания

С костюм на мечка: Арменци опитаха да измамят застрахователна компания

Свят Преди 14 часа

Цялата история четете в следващите редове

<p>Езеро &ldquo;изригна&rdquo; и уби хиляди&nbsp;(СНИМКА)</p>

Трагичен инцидент: Езеро “изригна” и уби хиляди

Свят Преди 15 часа

Облакът се настани над цялата долина и дори се разпространи на 25 км от мястото на експлозията до близките селища

.

8-етажен блок в Бейрут рухна след ракетен удар

Свят Преди 15 часа

Гражданска защита казва, че са убити най-малко 11 души

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Свят Преди 16 часа

Продължават тестовете за новото оръжие, но то вече е в серийно производство, уточни той

,

19 палестинци, включително деца, убити от Израел

Свят Преди 16 часа

Това заяви говорителят на агенцията Махмуд Басал