0

Д -р Юлия Григорова е специалист гастроентеролог с над 30-годишен опит. С хранене и диететика се занимава от 1986 г. 

И тъй като летните месеци отминаха и сезоните отново се сменят, е момент, в който да поговорим за това, какво трябва да включва менюто ни и кои са храните, които е добре да консумираме през този период от годината.

За това как да се храним правилно през зимния период, как да избегнем „есенното коремче“ и подходящ ли е сезонът за диети, пред Vesti.bg, говори гастроентерологът д-р Юлия Григорова.

Д-р Григорова, кои са най-подходящите храни, които трябва да консумираме през есента?

През есенния период това са богатите на витамини плодове и зеленчуци, които трябва да преобладават, за да може организмът да се подготви за зимуване. Във всеки район има типични плодове, които са най-подходящи за хората, които живеят на тази географска ширина. В момента у нас има много хубави ябълки и грозде.

Тъй като през този сезон усвояваме това, което генетично е заложено в нашата храносмилателна ензимна система, то това са именно тези плодове и зеленчуци, които растат на определено място.

Сега е много добре да се хапват и малки доматчета, които се консервират, защото те са богати на ликопени и на вещества, които са антиканцерогенни, повишават имунната защита и през зимата. Зелените доматчета дори, които още не са узрели, също съдържат много хранителни вещества, дори повече отколкото червените. Освен това е хубаво да се консумира целена, пащърнак и карфиол, това, което се слага в царската туршия.

Сокът от моркови е полезен, ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт и освен това витамините от него остават необработени. Обърнете внимание на нашите чушки и зеле. Разбира се, сега е сезонът на тиквата, която е много полезна за чревния тракт. 

д-р Юлия Григорова
д-р Юлия Григорова Източник: Личен архив

С каква диета да посрещнем есента?

Няма определена диета, по-скоро става дума за полезните вещества, които трябва да се приемат. Когато паднат температурите човешкият организъм е склонен да подсилва апетита.

Обикновено през зимата се натрупват малко повече килограми. Трябва да се внимава, защото сега, когато започва да става по-студено, с усилването на апетита, започваме да натрупваме килограми. Трябва да се яде по-ниско калорична храна и да не се прекалява с готовите захарни изделия. 

Всъщност есента и зимата подходящи сезони ли са за диета?

Обикновено през пролетта трябва да се промени метаболизмът и да се изразходва излишната енергия. 

Как да избегнем „есенното коремче“?

Можем да го избегнем, като не прекаляваме с алкохол, захар и бяло брашно. Това е правилото за всички сезони, като цяло, но през есента човек е склонен да хапва повече.

Заради ниската температура се усилва апетитът. Защитната реакция на организма е да наслага малко повече запаси за зимата. Затова е необходимо повече движение и нискокалорични храни. Не бива да избягваме месото, а да консумираме качествена риба, също така месо, което да не е тлъсто и черен хляб също. Ако е възможно през „циганското лято“, през октомври и ноември, трябва да вземем максимално много от слънцето, т.нар. витамин D.

Предполага се, че той е натрупан през летния сезон, но, за да не се прибягва до изкуствени таблетки, е добре да се правят разходки на открито.

Докога натрупаният, по естествен начин, от летните месеци витамин D се запазва в организма ни?

Ако сме били достатъчно време на море и планина, няма нужда да го добавяме по друг начин, още повече, че ако излизаме уикендите навън, то няма нужда да се пие през устата. Ако някой е склонен към остеопороза може да отиде в лаборатория и да му се вземе кръвна проба.

Ако витамин D е в ниски стойности, то тогава може да се приема допълнително, но иначе не се взима, ако няма причина за това. Прекаленото злоупотребяване с таблетни форми на изкуствено създадени витамини също крие своя риск. 

Вярно ли е, че 15 минути на ден, на открито, през есента и зимата са достатъчни за набавяне на естествен витамин D?

Да, вярно е. Зависи вече и на каква надморска височина сме. Обикновено в планината е по-лесно да се изложим на слънце, тъй като е по-чист въздухът. Там няма толкова микро частици, замърсители, които да пречат на слънчевите лъчи да проникнат и да образуват естествения витамин D в организма. 

Какво трябва да включва здравословното меню на едно дете и подрастващ през есента?

При подрастващите не трябва да се спира растежът. Едно гладуване трябва да бъде много внимателно проследено от личен лекар, ако подрастващият реши, по някаква причина, да отслабва. То не трябва да бъде гладуване, а да се взимат незаменими вещества и да се направи диетичен режим, според килограмите, височината и телесното тегло.

Изчислява се по формули. Като цяло, едно дете не трябва да бъде лишавано от месо, което е източник за желязо и носи всички белтъци, като соя, грах, леща, боб.

Трябва да консумира супа поне веднъж на ден, за да може червата да функционират. Много деца страдат от запек, защото са обездвижени и защото не се яде, каквото трябва. При децата трябва да има не диетичен режим, а просто режим, който да фигурира в менюто им. Препоръчително е сутрин, в училище, да си носят закуска от вкъщи, а не да купуват вафли, например. Това са висококалорични храни, които засищат временно, но не дават нищо на организма, освен кратка енергия, която се изразходва бързо.

Освен това трябва да консумират поне по един плод през есента - ябълка или круша. До 9-годишна възраст се формира броят на мастните клетки. После вече и да искаш да отслабнеш, се намалява само обемът им, но броят им си остава същият. След това, колкото и детето да гладува, то не може да отслабне адекватно. 

Има ли конкретни правила на хранене при есенно-зимния сезон?

Не е много по-различно от другите сезони. Просто тук липсват летните плодове, но има друг вид такива. Режимът е един и същ. Обикновено трябва да се храните 4 или 5 пъти на ден, в зависимост, каква професия имате или какво учите, т.е., зависи, каква заетост имате през деня. Това, което можем да направим, е да си носим подходяща храна от вкъщи, в случай, че няма откъде да купим такава. Не е необходимо да бързаме за обяд или да “излъжем“ глада с един шоколад, защото изпитваме неистово желание за храна. 

Каква е ролята на приема на хранителни добавки през есента?

Те могат да подобрят метаболизма. Подпомагат храненето и обикновено ги използват хората, които се занимават със спорт или след тежко боледуване могат да си подпомагат функциите на черния дроб. Но не трябва да се разчита на хранителни добавки, защото в тях винаги има някакви стероиди, макар и на растителна основа. Това не е безобидно за черния дроб. 

През есенно-зимния сезон има ли болести, които често се обострят?

Има, особено при гастро заболяванията – гастритите и денитите се обострят

много често, не само, че има наследствен елемент при тях, но и сезонният момент е свързан с хормоналната преустройка на организма. Започва хиперкиселинност, отделя се повече солна киселина. Някои ензимни системи променят циркадния си ритъм на производство от тънкочревните клетки. Много често ме питат пациенти защо язвата им се обостря пролет и есен.

Причината е, че настъпва сезонен, хормонален циркаден ритъм на секрецията, както на солна киселина, така и на инсулин, на всички хормони и ензими в организма.

Променя се метаболизмът, като цяло. Затова хора, които имат склонност да образуват язви или са имали някога, трябва да внимават и да се ограничават от пикантерии точно в този сезон. Също така се обострят и колитните симптоми във връзка с промяната от лятно в есенно хранене.

Още от автора:

Розовата къща: Наркозависими споделят обща съдба

Най-татуираната българка: След №100 спрях да ги броя

Войната по пътищата няма да спре, докато не изчезне чувството за безнаказаност

Адвокат Димитър Марковски: Истината винаги е само една и тя е на Господ​

Розалина Попова: Да влезеш „в кожата“ на Моника Белучи

Кога един човек се превръща в убиец?

Психолог: Не може да доведете детето и да кажете „Ето, ремонтирай го“

Психолог: Никога не поставяйте детето в тази ситуация

Абитуриентката Ани: Тъжните моменти в Дома за деца са много

Ива Русинова - красивото лице на дрифта

Какво пък разбират жените от футбол? Отговарят фенките

Виктория Георгиева: Хубаво е да имаме различни участници на „Евровизия“

Павел Хаджиев: Българските истории и постижения не свършват, стават все повече

От сърцето на Украйна: Кирило, който избра да остане в родния Киев

Какво искат мъжете? Отговаря бербер Кольо Георгиев

Александър Сано: Съхраниш ли се като човек, решетките не могат да ти отнемат свободата

Да бягаш с вятъра, без да чувстваш страх: Християн Христов от Sofia Riders

Певицата Катерина Бужинская: Избягах от Киев, брат ми отиде на фронта

Диана Димитрова от "Лъжите в нас": Никой не е само добър или лош

 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 56 минути

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 1 час

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 1 час

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 2 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 2 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 2 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 2 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 2 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 3 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 3 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 3 часа

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

,

Мъж опита да пренесе 300 тарантули, прикрепени към корема му

Свят Преди 3 часа

При претърсването са открити стотици насекоми, опаковани в торбички с цип, прикрепени към корема му

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 4 часа

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова