0

К оя е най-важната жена във Франция? По време на френската монархия това може да не е била точно кралицата, както някой би предположил, а официалната любовница на краля.

Тя често управлявала както сърцето му, така и политическите му решения. В резултат на това френските кралски метреси достигали до власт, непозната и непривична за повечето жени от онова време. Това са историите на четири от многото любовници, оставили своя отпечатък в историята.

Защо любовниците били толкова могъщи


Много европейски кралски особи имали извънбрачни връзки, но във Франция любовниците се радвали както на кралското благоволение, така и на официално признание. Много кралици били родени в чужбина и кралските бракове били внимателно уреждани съюзи. Това водело до недоверие и откровена враждебност между кралете и кралиците, като често кралете търсели обич и приятелство извън брака.

Както отбелязва историкът Трейси Адамс, жените по онова време били признати за интелектуално равни на мъжете, но не можели законно да се конкурират с кралете за възкачване на трона. Поради това те направили най-добрия си ход – станали нещо като политически съветници, казва Адамс. Повечето френски крале от Чарлз VI нататък се съветвали много често с любовниците си.

Агнес Сорел (1422-1450)


Известна още като „дамата на красотата“, Агнес Сорел често е смятана за първата официално призната френска кралска любовница.

Родена в дребно благородничество, тя се издигнала до придворна дама на Мари д’Анжу, съпругата на Шарл VII от Франция. Скоро след като се преместила в домакинството на кралицата през 1444 г., Сорел започнала афера с Шарл, от когото получавала всякакви подаръци - бижута и фини, елегантни дрехи. Сорел и кралят имали три дъщери, които кралят признал и им дал зестра, когато се омъжили.

Сорел е най-известна с невероятния си усет за мода – тя била критикувана заради любовта си към роклите с деколтета и се смята, че е вдъхновила емблематичната картина „Кърмещата Мадона“.

Няколко години след началото на връзката й с Шарл, тя получила стомашни болки и починала в големи страдания. Причината за смъртта й останала загадка до 2005 г., когато изследователите открили следи от отравяне с живак. Може да го приемала като лечение за глисти, но някои предполагат, че е била убита от политически врагове или може би дори от самия Чарлз VII.

Даян дьо Поатие (1499-1556)


Поатие е била млада вдовица, когато служила в двора на крал Франсоа I, впечатлявайки го с разумното си управление на имението на покойния си съпруг. Въпреки че Франсоа я уважавал, тя направила още по-голямо впечатление на сина му Хенри. На седем години принцът бил изпратен да живее в Испания за повече от четири години заради смъртта на баща му в битката при Павия. Когато Хенри се завърнал, дьо Поатие, вече на трийсет години, станала любовница на тийнейджъра.

Хенри често носел цветовете на Даян - черно и бяло, представящи както нейното вдовство, така и нейната съименница - римската богиня на луната. Така Поатие станала неговият най-доверен съветник и спътник в управлението и живота. Въпреки че била изгонена за кратко от съда - обвинена в заговор за сваляне на крал Франсоа, тя отново се върнала в двора през 1547 г.

Хенри станал крал Хенри II и въпреки че имал дълъг брак с Катрин де’Медичи, която му родила седем деца, връзката му с Поатие продължила десетилетия. Тя се грижела за децата му, грижела се за бижутата на короната на Франция и дори пишела писмата му, които подписвала с комбинираното име „Анри Диана“.

През 1559 г. Хенри бил ранен по време на двубой, отново облечен в черно и бяло. Докато кралят бавно умирал от сепсис, кралицата забранила на любовницата му да го посещава. След смъртта му Поатие живяла в изгнание. Тя имала комфортен живот в грандиозния си замък до смъртта си, вероятно причинена от отравяне от златна смес, предназначена да поддържа младостта й.

Мадам дьо Помпадур (1721-1764)


Една от най-обичаните и могъщи кралски метреси била Жана Поасон, маркиза дьо Помпадур, известна просто като „мадам дьо Помпадур“. Тя произхождала от семейство, далеч от кралските кръгове - баща й бил държавен служител, който избягал от страната след корупционен скандал, оставяйки майка й и нея без пари. Но след като гадателка й предсказала, че един ден ще стане любовница на крал, тя получила частно образование, подобаващо на най-добрата метреса, благодарение на приятел на баща й, за когото се спекулира, че всъщност е биологичният й баща.

Известна като „Рейнет“ или „малката кралица“, тя се преместила в света на парижките салони, където усъвършенствала уменията си за водене на разговори и печелела внимание със своя чар. Тя се омъжила за Шарл д’Етой, финансист, когато била на 19 г. През 1744 г. тя най-накрая предприела ход в посоката на предсказанието, привличайки вниманието на Луи XV, докато се разхождала в карета близо до ловните му полета. Заинтригуван и в търсене на нова любовница, той започнал да се среща с нея.

Скоро те направили аферата си публично достояние: на пищен бал с маски в Залата на огледалата, кралят си позволил да бъде видян без маска, в интимен разговор с новата си, все още омъжена любовница. Луи XV й дал титлата маркиза на Помпадур, давайки на съпруга й с позиция като посланик в далечно посолство и й подарил стая с тайно стълбище, водещо до спалнята му. Тя получила също няколко замъка и куп други подаръци, включително сградата, сега известна като Малкия Трианон.

Въпреки общественото осъждало нейното влияние, тя насърчавала крайностите на краля, насърчавайки го в интересите му в изкуствата, като поставяла частни театрални постановки за негово забавление и дори го убеждавала да подкрепя различни светила от епохата на Просвещението, включително авторите на първата френска енциклопедия. Здравето й обаче се влошило и кралят се грижел с много любов за нея до смъртта й. Тя почина едва на 43-годишна възраст.

Жана дю Бари (1743-1793)


Следващата любовница на Луи XV изиграла голяма роля както в неговото управление, така и в падането на Френската империя. След смъртта на Помпадур, Луи се влюбил в Жана Бекю - проститутка, превърнала се в куртизанка на висшето общество, която го съблазнила с красотата и известния си сексуален чар въпреки 33-годишната разлика във възрастта. Отказвайки да има официална любовница, която не е аристократка, кралят уредил тя да се омъжи за граф Гийом дю Бари, след което я преместил във Версай.

Известните ексцесии на Луи от името на любовницата му шокирали цяла Франция. Той подарявал на мадам дю Бари великолепни бижута и дрехи и не й отказвал нищо. Подарил й дори бенгалски роб на име Замор, който бил неин личен слуга. Подарил й също диамантена огърлица, толкова скъпа, че страната не можела да си позволи да плати за нея.

Новините за огърлицата и другите екстравагантности продължили да ядосват Франция дори след смъртта на Луи XV, заради което Дю Бари била изгонен от съда.

В крайна сметка революционерите обвинили Мария Антоанета, съпругата на Луи XVI, че е купила огърлицата от корумпиран кардинал. Дю Бари също била пометена от смъртоносния революционен плам на нацията, когато Замор, който претърпял години на ужасно експлоататорско отношение, я изобличил пред революционери за предполагаемо финансово подпомагане на контрареволюцията. Тя била арестувана и обезглавена през 1793 г.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 54 минути

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 1 час

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 1 час

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия

<p><strong><span style="color:#0000ff;">Код студено!</span></strong> Очаква ни леден уикенд&nbsp;🥶</p>

Код студено! Очаква ни леден уикенд 🥶

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 3 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 9 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 9 часа

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Свят Преди 9 часа

Бас бе подложена на критики за това, че в деня на пожарите е била в Африка

Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 10 часа

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Свят Преди 11 часа

Служител на Белия дом: Време е Зеленски да напусне сцената

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 11 часа

Човек е нападнат от неизвестно лице

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Свят Преди 12 часа

Сегашната администрация може да се затрудни да изравни по-високите проценти на депортиране

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

България Преди 12 часа

От министерството напомниха, че във връзка с продължаващите протести в Сърбия са възможни и спонтанни блокади

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 12 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

Свят Преди 13 часа

Папа е способен да става от леглото си и да отива сам до креслото, за да работи, добави лекарят