Ф изиката е наука за основните закони и взаимодействия в материалния свят, а този на пчелите е шлифован докрай. Те сами произвеждат всичко, от което имат нужда, но защо умират? И къде е България в контекста на световните опасения, че намаляват?
Репортерът Златина Зехирова и операторът Георги Георгиев търсят отговора на тези и още въпроси в „Темата на NOVA” тази неделя след централната емисия Новини.
Пчелите са изумителни създания.
Могат да изминават големи разстояния, а след това да се приберат безпогрешно в кошера. Килийките им са най-здравата конструкция в природата – може да издържа теглото на меда, което е в пъти по-голямо от тяхното собствено. Но освен впечатляващи, те са и изключително необходими за нас, хората, защото опрашват почти всички растения, от които се храним.
Специалисти са изчислили, че една от всеки три хапки, които ядем, е възможна благодарение на медоносните пчели.
Има един популярен цитат, приписван на Алберт Айнщайн: "Ако пчелите изчезнат от Земята, на човечеството ще му останат не повече от четири години живот". Но медоносните пчели изчезват в световен мащаб поради пестициди, паразити, заболявания и загуба на естествена среда.
От началото на годината у нас официално има близо 100 сигнала за отравяния на пчели с препарати. Статистиката показва, че идват от почти всички региони в страната, но най-много от областите Добрич, Плевен, Стара Загора, Силистра и Бургас. Каква е причината за това? И може ли изчезването да се предотврати с помощта на технологията?
Гледайте „Физика на пчелите“ в „Темата на NOVА“ - тази неделя, 23 юни, веднага след централната емисия Новини по NOVA.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!