И мануел Кант и неговата философия са едни от най-влиятелните на 18 век. Идеология му обхваща много области на мисълта в тази дисциплина, включително епистемология, етика, естетика и политика.
Въпреки това, разбирането на Кант може да е трудно в началото, особено поради неговия строго философски език. Той е първият след Платон и Аристотел, който смислено прави разлика между чувственост, разсъдък и разум.
1. Сетивно познание
Основното за разбирането на философската позиция на Кант е анализът на сетивното ниво на познанието. Според него източникът на всички наши сетивни възприятия е обективният материален свят на явленията, който съществува отпреди, извън нашия опит, независимо от човека и не е видим за нас. Кант нарича този материален свят ноумен – свят на "нещата сами по себе си“.
Светът на "нещата сами по себе си" постоянно въздейства на човека и на неговите сетивни рецептори чрез разнообразни сетивни импулси. Постоянно сме бомбардирани от хаоса на чувствените импулси.
Пространството и времето не са обективни, те са субективни или по-скоро трансцендентални. Те са субективни за човешката раса, а не за индивида. Ние виждаме обектите от нашия свят в триизмерното пространство, благодарение на геометрията и усещаме времето, благодарение на математиката, и това знание е нашето априорно чисто знание, вградено в нас.
2. Интелектуално знание
Какво прави разумът? Очевидно ние не просто формираме нашето възприятие за света около нас, а също така създаваме собствена представа за него.
Човек знае как да изгради цялостната си преценка въз основа на тези възприятия. Може да изгради картина на обективната реалност, в която са подредени отделни обекти на възприятие и са формирани определени комбинации и последователности от възприятия. Според Кант разумът изпълнява тази задача.
Резултатът от дейността на разума е цялото човешко знание, което се основава на чувствения човешки опит - его наблюдения и его експерименти. Така разумът робува на човешкото познание на обективния, заобикалящ човека свят. Умът все още рисува материалния свят, в който човек живее, и жизнения свят на човека.
3. Разумно познание
Разумното ниво на човешкото познание е опит да се излезе от света на "нещата за нас" и да се опознае света на "нещата сами по себе си". Това не е лесна задача.
Наистина, как изобщо можем да си представим мира на „нещата сами по себе си“? Това надхвърля нашата чувствителност и разсъждения. Оказва се, че можем да мислим за света на „нещата сами по себе си“ само с помощта на някакви априорни идеи.
Какъв е резултатът от структурирането на целия известен човешки опит въз основа на априорни идеи на ума? Успява ли умът да изпълни това, което е намислил? Успява ли умът да излезе от света на „нещата за нас” и да отиде в света на „нещата сами по себе си”? Може ли човек да скочи и да полети? И да получи спокойствието на "нещата сами по себе си"?
Кант казва - не е възможно. И дори да скочим, със сигурност ще кацнем на същото място, от което сме излетели.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!