З емята се превръща в опасно горещо място за живот. Бурите стават все по-безпощадни. Цели земни маси изчезват.
Забелязали ли сте "ненормалното" време напоследък?
В понеделник се разхождаме с тениска и се крием от жарките слънчеви лъчи, а във вторник вали сняг и сме отново с три ката дрехи, шапка, шал и зимно яке.
И въпреки че всеки от нас забелязва промените, ново проучване показва, че хората на ХХI в. са ужасно адаптивни към тях.
Да, ужасно е правилната дума. За нас стават нормални температури, които нито са присъщи на сезоните, нито на Земята ни като планета, и не осъзнаваме колко сериозно се променя климатът.
Ефектът на варящата се жаба
е аналог на феномена на приспособяване към екстремни условия.
Този ефект описва ситуацията, в която жаба плува във вода, която се вари, и въпреки че усеща променящата температура, жабата се приспособява към условията, дори и да се свари жива.
Съвременните учени отхвърлят този ефект като научно доказан, но го използват като метафора за способността за приспособяване на различните видове към екстремни условия.
Екип от учени провежда проучване за
приспособяването на хората към променящите се климатични условия на Земята.
Франсис Муур, учен по климатология към Университета Калифорния, и екипът ѝ разглеждат над 2 млрд. поста в Тутиър между 2014 и 2016 г., отнасящи се до промяната в климата в различни точки от земното кълбо.
Мненията на хората, живеещи в ХХI в., се сравняват с данни за климата от 1981 до 1990 г.
Това, върху което екипът се фокусира, е как реагираме на значими промени в местния климат, за да определи какво се приема за нормално и „ненормално“ време.
Хората се изненадват единствено от необичайни температури
спрямо сезона в климатичния пояс, в който живеят.
Пример за това са високите температури през зимата и ниските през лятото.
Преценката ни обаче зависи от спомените ни от предходни години, което я прави нереалистична, защото Земята бавно, но ефективно става едно изключително горещо място за живот.
До голяма степен преживяваме ефекта на варящата се жаба, при който се приема, че хвърлена във вряща вода ще изскочи, но плуваща в бавно затопляща вода, ще остане да се вари.
Опасността зад този феномен се крие зад преценката ни,
която се базира единствено на спомени от последните две до осем години.
Разбира се, проучването изследва само и единствено мнението на хората в една социална мрежа, което са неговите ограничения, но пък дава ясна и категорична информация за тенденциозно замъглена преценка.
„Има риск бързо да нормализираме условия, които не искаме да приемаме за нормални. Преживяваме екстремни условия в исторически аспект, но не ги приемаме за необичайни, тъй като забравяме какво се е случило преди повече от пет години“, коментира Муур.
Означава ли това, че хората ще останат в тенджерата наречена Земя, докато водата в нея ври?
Според екипа тенденцията ни да забравяме за климата преди години не е от единствено значение за формиране на представата ни и в бъдеще.
Когато климатичните промени доведат до по-сериозни последствия от повишаване на температурите, ще бъде неизбежно да не забележим, че нещо не е наред.
Лошото е, че тогава ще е твърде късно, и връщане назад няма да има. Може би е добре да се замислим поне как да забавим този процес, за да бъде водата в тенджерата поносима по-дълго време.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!