Н ека поговорим за един "сърцераздирателен" нов феномен при запознанствата, който съчетава две токсични тенденции в отношенията и разпалва проблеми с доверието в хората, използващи онлайн приложения за целта.
Гостлайтинг, комбинация от gaslighting и ghosting, се появи през последните няколко месеца в приложенията за запознанства и за тези, които имат връзки от разстояние.
Когато комуникацията внезапно прекъсне без обяснение, това е "ghosting". Това често кара лицето, на което е бил показан духът, да се чуди дали е направило нещо нередно.
В същото време "gaslighting" е манипулативна техника, при която някой заблуждава друг човек, създавайки фалшив разказ, който кара другия човек да се съмнява в собствената си преценка или здравия си разум.
При "ghostlighting" някой напълно спира да говори с другия човек и след като се върне, го заблуждава, че не е направил нищо нередно.
"Човекът се връща, но не поема отговорност за "ghosting"-а и наистина създава много несигурност и въпроси у другия", казва д-р Каролин Рубенщайн, лицензиран психолог във Флорида, пред DailyMail.com.
"Това е съвсем ново ниво на манипулация и е доста ужасно и плашещо да се види".
Тя все по-често забелязва това през последните три месеца, а тези пациенти обикновено са на 20 или 30 години.
Някои хора се запознават и го виждат в приложения за запознанства, докато други го забелязват по време на връзки от разстояние.
Д-р Рубенщайн казва, че когато някой е осветяван от призраци, това подклажда чувство на съмнение в себе си и параноя, тъй като извършителят го кара да мисли, че нещо не е наред с него и че проблемът е по негова вина.
"Те започват много да се съмняват в себе си, което може да разруши доверието. Започват да изпитват ниско самочувствие... наистина тревожни като цяло, защото има много несигурност".
"Наистина е сърцераздирателно".
Вероятно е също така някой, който е избягван, да развие проблеми с доверието, дори когато досега връзката не е имала проблеми.
В отношенията се появява нещо като свръхгрижовност, когато започвате да търсите лоши знаци, а преди не сте го правили - казва д-р Рубенщайн.
"Това се превръща в много, много тревожен пейзаж за взаимоотношенията".
Не е съвсем ясно откъде се е появило търсенето на призраци и защо напоследък се е увеличило, но онлайн запознанствата са улеснили попадането в този капан.
Хората стават много по-свободни, ако може би са били по-манипулативни, да скрият тази част, докато връзката за продължи и те опознаят човека - каза д-р Рубенщайн.
"Тогава ще видите тази грозна страна".
За да разбере какво може да подтикне някого към ghostlighting, д-р Рубенщайн се фокусира върху ghosting и gaslighting поотделно.
По отношение на гоустването тя каза: "Виждам, че много хора, които са наистина тревожни, го правят, защото не искат да наранят някого, затова смятат, че най-хубавият начин е да се призрачат.
Но при газлайтинга става дума за нещо различно.
"Човекът, който го прави, обикновено е манипулатор, а не мил човек. В тях може да видите малко нарцисизъм", казва тя.
'Виждате го често при някой честен човек, който може би е опитал друга връзка, която не е проработила, така че това е като резервен вариант, а те всъщност не са в нея'.
'Те всъщност не изпитват емоции и са сякаш само на повърхността с човека и не са готови да поемат отговорност'.
Ако смятате, че сте призрачни, опитайте да поговорите с някой, който е неутрален към ситуацията, например приятел или терапевт. Вербализирането на преживяването може да ви помогне да го поставите в друга перспектива.
Вие не просто го усещате, а сте в състояние логически да го разгледате - казва д-р Рубенщайн.
"Бъдете защитени от себе си. Много, много се пазете от себе си. Не позволявайте на някого да ви съсипе. Не заслужавате това; никой не го заслужава.
"Мисля, че има просто едно основно ниво на уважение, което всички заслужаваме".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!