А нимационните филми от много време насам не са просто забавление за малките деца в киносалона.
„Уолт Дисни“ има главна заслуга за това в исторически аспект, Pixar пък са кралете на жанра от края на миналия век насам и откакто първото студио купи второто за повече от 7 милиарда долара през 2006 г., всеки техен съвместен проект се очаква с голямо нетърпение и завишени очаквания.
Но „Феноменалните 2“ не носи със себе си самo тежестта от това да бъде филм на Disney Pixar.
ВИЖТЕ КОИ СА НАЙ-ОЧАКВАНИТЕ ФИЛМИ ТОВА ЛЯТО
Лентата е и продължение на едноименния проект на режисьора Брад Бърд, отнесъл наградата „Оскар“ за най-добър анимационен филм през 2005 г. Иначе казано, летвата за новия филм, който тръгва по кината в цял свят от днес, е вдигната практически до небето.
И той все пак я достига. „Феноменалните 2“ поднася познатата ни от предшественика си смесица от хумор и сериозност, комедия и екшън, шеметни изпълнения за деца и препратки към реалния живот на родителите им, със същата овладяна, съвършено премерена деликатност, която осигури на първия филм универсално критическо одобрение и „Оскар“.
Трудно е да се повярва, че един и същи филм може да комбинира комиксови супергерои с типично модерни семейни проблеми, както и ретро екшън изпълнения в стил „Джеймс Бонд“ с трогателни и забавни портрети на родителството и пубертета. Още по-трудно е да се повярва, че този филм е анимационен. Но всъщност никой не очакваше нищо по-малко от „Феноменалните 2“.
Лентата носи топлината на класическо семейно приключение, без да пести препратките към съвремието ни и да заложи в завръзката на сюжета си зависимостта на човечеството от технологиите. Резултатът е не по-малко емоционален и визуално зашеметяващ филм от първия „Феноменалните“, който ще стане фаворит на ново поколение от зрители.
В режисьорския стол Брад Бърд се връща към своята топформа след малка грешна стъпка във филмографията си с научнофантастичния провал „Утреландия“ от 2015 г. Във „Феноменалните 2“ Бърд отново показва нюха си за спиращ дъха, перфектно изобразен екшън с постоянно и балансирано високо темпо, който засвидетелства и в „Мисията невъзможна: Режим Фантом“, четвъртият и най-успешен дотук филм от поредицата с Том Круз.
Том Круз се захваща с поредната невъзможна мисия
Том Круз сам измисля каскадите в "Мисията невъзможна"
От това не следва, че режисьорът остава настрана изконната човечност, която прави анимационните филми на Pixar специални. След като премина през своеобразна криза на средната възраст във „Феноменалните“, в продължението главният герой Боб, познат още като Господин Феноменален, се изправя пред предизвикателството да бъде отговорен родител.
Съпругата му Хелън пък за първи път получава възможността да блесне в солово геройско амплоа в очевидно, но логически и художествено обосновано намигване към феминисткото движение в наши дни. Децата в семейството също трябва да се справят със типичните за тяхната възраст проблеми – първи любовни тръпки, учене и отговорности. А бебето Джак-Джак е вероятно най-забавният персонаж в целия филм и почти всяка минута с него на екрана носи много смях в киносалона.
Антагонистът в историята на свой ред има аргументирана и разбираема мотивация, базирана в една от най-често срещаните сюжетни дупки във филмите от супергеройския жанр. Това допълва идеалния портрет на един прогресивно написан и динамично режисиран филм, който надгражда темите, темпото и визията на своя предшественик по начин, по който малко филмови продължения го правят – най-малко пък директния му конкурент в световния box office, „Джурасик Свят: Рухналото кралство“. Надали някой ще бъде учуден, ако през февруари догодина историята на „Феноменалните 2“ завърши и с нов „Оскар“.
Четете още за кино:
Една ненужна, но безкрайно забавна (Хан) „Соло“ история
„Дедпуул 2“ – смях и лудост на втора степен
Коя ще е следващата „Игра на тронове“
Топ 10 на най-добрите филми на Marvel Studios
Относно сърдитото старче Джеймс Камерън
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!