В секи, който ползва интернет, би трябвало досега да е попадал на името "Squid game". Това е заглавието на южнокорейски сериал, продукция на Нетфликс, и днес всички говорят за него.
Сериалът, с буквален превод "Игра на калмари", е 9-епозодна драма, която включва насилие, случващо се в антиутопично място.
Заради първите кадри на пилотния епизод на южнокорейския сериал предполагаме, че "Игра на калмари" може би олицетворява детска игра със същото име, играна в Южна Корея.
Премиерата на сериала се състоя на 17 септември т.г., но предизвика главоломен интерес по целия свят и се превърна в най-гледаното шоу в платформата Нетфликс.
Според главния изпълнителен директор Тед Сарандос, този сериал може да се окаже "най-гледаната продукция на Нетфликс досега".
За какво става въпрос в сериала "Squid game"
Главният герой Сонг Ги-хун е със зависимост към хазарта, има големи финансови проблеми, живее с майка си, която е болна. Бившата му съпруга пък планира да отведе дъщеря им в САЩ, заедно с новото си семейство.
Тъй като Сонг Ги-хун спешно се нуждае от голяма сума пари, а и заради пристрастеността си към хазарта, главният герой лесно се съгласява да участва в не особено ясни игри, които предлагат голяма сума пари.
Изведнъж Сонг Ги-хун се събужда на странно място, в което има още 455 играчи като него. Следват пресъздадени детски игри от живота в Южна Корея, наблюдавани от "пазачи" в червени униформи и черни маски с различни геометрични фигури върху тях.
Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Wi Ha-jun, and Jung Ho-yeon talk about starring in @Netflix’s #SquidGame, the show’s massive popularity, and the origin of the Red Light, Green Light doll. #FallonTonight pic.twitter.com/bv67QJjjoh
— The Tonight Show (@FallonTonight) October 7, 2021
Как сериалът се сдоби с такава феноменална популярност
Въпреки оскъдното си промотиране в САЩ, в сравнение с други сериали, според изпълнителния директор на оригиналното съдържание на Нетфликс Бела Баджария успехът на шоуто се дължи на "органично последствие".
В социалните мрежи се появиха хаштагове с името "Squid game", които бяха прикачвани към всякакви предизвикателства, шеги, костюми за Хелоуин. Само в TikTok хаштагът "Squid game" има 28, 3 милиарда гледания.
В Южна Корея пък интернет доставчикът SK Broadband съди Нетфликс, защото не може да покрие разходите си по увеличения трафик в мрежата покрай "потопа" от гледания на сериала.
И не само това е предизвикало хаос: в пилотния епизод на сериала показват визитка с изписан телефонен номер.
Той се оказал на реална южнокорейка, която била залята от телефонни обаждания и съобщения. В отговор Нетфликс заяви, че ще коригира кадъра с телефонния номер.
Как "Squid game" е станал факт
Създателят на сериала е написал сценария през 2009 г., но "Squid game" е получавал откази в продължение на 10 години.
Докато пишел сценария, създателят, сценаристът и режисьор Хуанг Донг-хюк имал проблеми с парите, живял е с майка си и баба си, четял е комиксите "Battle Royale", които имат подобна история за "победа или смърт".
По онова време Хуанг бил толкова зле с парите, че в един момент е трябвало да продаде своя лаптоп за $675.
Според първоначалния сценарий, "Squid game" е трябвало да бъде игрален филм.
Хуанг направил "Squid game" като социален коментар на съвременното капиталистическо общество, нещо, "което изобразява екстремната конкуренция, донякъде подобно на екстремната конкуренция в живота", казва в интервю създателят.
"Но исках да използвам герои, които всеки от нас е срещал в реалния живот", допълва Хуанг.
Ще има ли втори сезон?
В началото на септември Хуанг Донг-хюк заяви в интервю, че няма "добре разработени планове" за продължение на сериала. Но добави, че ако трябва да се впуска във втори сезон, този път ще извика сценаристи, вместо да пише сценария сам.
Наскоро обаче Хуанг съобщи в интервю, че би искал вторият сезон да разкаже повече за главния герой.
Бела Баджария от Нетфликс подкрепи надеждите, като заяви, че стрийминг платформата се "опитва да открие правилната структура за сериала", докато Хуан работи по новия си филм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!