К ато хора ние често се смятаме за краен продукт на хилядолетна еволюция. Това ни е дало погрешната представа, че вече не се развиваме. Учените обаче знаят, че това не е така. Всъщност сега хората се развиват по-бързо, отколкото когато и да било през последните 250 години.

Разбира се, еволюцията протича в продължение на десетки хиляди години, поради което много от тези промени остават сравнително незабелязани за нетренираното око. При това положение, ако хората продължават да еволюират, означава ли това, че нашият вид ще изглежда различно след хиляди години?

Повечето учени са съгласни, че това ще е така, но как точно ще изглеждаме, е предмет на дискусия. Преди няколко години един учен и един художник се събраха, за да направят някои прогнози, и резултатите са меко казано интересни.

Еволюция на човешкото лице за 100 хил. години

През 2007 г. художникът и изследовател Николай Лам си партнира с компютърния генетик д-р Алън Кван и предлага три илюстрации. На първата той изказал хипотеза как бихме могли да изглеждаме след 20 хиляди години, на втората - след 60 хиляди години, а на третата - след 100 хиляди години в бъдещето.

Според Лам това е "една възможна времева линия", която отчита както човешката еволюция, така и напредъка в технологиите и генното инженерство. Лам и Кван си представят едно възможно бъдеще, в което хората ще имат много по-големи възможности да контролират човешкия геном и в което средата им на живот може да е много по-различна от нашата.

Ето някои от основните промени, които биха могли да се случат, и причините, поради които те биха могли да настъпят, според Кван и Лам:

По-голямо чело

Човешкото чело увеличава размера си от XIV и XV век насам. Според учените, когато се измерват черепи от онова време и се сравняват с нашите, днешните хора имат по-слабо изразени черти на лицето и по-високи чела. Следователно изглежда логично да си представим бъдеще, в което черепите ни продължават да растат, за да поберат все по-големи мозъци.

Променени черти на лицето

Като се има предвид напредъкът, който вече сме постигнали в областта на генното инженерство, Кван основава някои от своите хипотези на предположението, че след 60э хиляди години ще бъдем още по-напред. Той твърди, че по-голямата способност за контрол на човешкия геном ще означава, че еволюцията ще има малък ефект върху чертите на човешкото лице. По същество лицата ни ще се променят в зависимост от човешките предпочитания - като например по-големи очи, по-изправен нос и по-голяма симетрия между двете страни на лицата ни.

Той също така предполага, че дотогава е възможно хората да започнат да колонизират други планети. Хората, живеещи на места, които са по-далеч от Слънцето и следователно са по-слабо осветени, може да увеличат очите си, за да подобрят зрението си. Кожата също може да стане по-тъмна, за да се намали увреждането от ултравиолетовите лъчи извън защитната атмосфера на Земята.

Освен това той предлага хората да имат по-дебели клепачи, а челната кост под веждите им да е по-изразена. Това ще помогне на хората да се справят с разрушителното въздействие на космическите лъчи. Вече виждаме тези ефекти при днешните астронавти.

Кван казва, че през оставащите 40 хиляди години тези черти, които хората са избрали, ще станат още по-изразени. Възможно е след сто хиляди години очите на хората например да изглеждат по-големи големи в сравнение с това, с което сме свикнали днес.

Функционални нужди

Други, по-малки промени могат да бъдат неща като по-големи ноздри. Това ще позволи на хората да дишат по-лесно, когато живеят на други планети. Хората може да имат по-гъста коса, за да поддържат топлината на по-големите си глави. В епоха обаче, когато можете да промените генетично почти всяка своя черта, Кван предполага, че чертите, които ни карат да изглеждаме естествено човешки, ще станат по-благоприятни.

"Това ще бъде все по-важно за нас в епоха, в която имаме възможност да определяме всяка черта", казва той.

Това ще повлияе на начина, по който използваме носимите технологии. Дискретни импланти, които изглеждат естествено човешки, ще заменят Google glass и iWatch. Може би ще имаме устройства като комуникационни контактни лещи, вградени наночипове или всякакъв брой почти невъобразими технологии.

По същество хората ще искат да бъдат включени безжично, с "перфектни", естествено изглеждащи човешки лица. Това, което ще бъде естествено за тези бъдещи хора, обаче може да ни се стори крайно странно.

Несъгласие в света на генетиката

След като Кван и Лам публикуваха своите художествени изображения на възможните бъдещи хора, сред генетиците настъпи известен скандал. Матю Харпър, който по онова време пишеше за „Forbes“, твърди, че Кван и Лам не говорят за еволюция. Вместо това те говорели за генно инженерство. Според Харпър, Кван дори не е направил това много добре.

"Той го прави донякъде наивно, като прогнозира, че единствените промени, които ще настъпят, ще бъдат увеличен мозъчен ствол и уголемени очи, за да можем да използваме компютъризираните контактни лещи, които очевидно ще заменят Google Glass", каза той .

Харпър също така изтъкна, че от гледна точка на еволюцията 100 хиляди години всъщност са относително кратък период от време. По тази причина той твърди, че физическите различия при хората ще бъдат значително по-слабо изразени.

Освен това той изтъкна, че мозъците ни изглежда се свиват, а не растат. И накрая, Харпър твърди, че технологията за промяна на незначителни аспекти от външния ни вид е твърде далеч. Достатъчно далече, за да е невъзможно да се мисли за това интелигентно. Той разговаря с редица генетици и стига до едно заключение: Хипотезата на Кван и Лам е по-малко наука и повече научна фантастика.

Отговорът на Кван

Кван отговаря на критиката на Харпър, като заявява, че работата му е просто спекулация, която е представена погрешно като прогноза. Той също така изтъкна, че в изследванията си често използва думата "може би". По същество той казваше, че има голяма вероятност да сгреши напълно.

"Оперативната дума "може би" превръща твърдението в екзистенциално твърдение, което означава, че съществува ненулева вероятност дадено събитие да се случи. Като се има предвид, че сме съгласни, че никой не може да направи абсолютно твърдение за бъдещето, по същия начин не можете да твърдите, че познавате отрицанието на екзистенциално твърдение, което само по себе си е абсолютно твърдение, като например "това не е начинът, по който лицето може да изглежда..." или неговия еквивалент "няма никакъв шанс човешкото лице да изглежда като това", каза той.

Това по същество е много разтеглив начин да се каже, че никой не може окончателно да каже, че предположенията му са верни, включително и той самият. Това обаче също така означава, че никой не може категорично да каже, че те са погрешни. Защо? Защото колкото и да се стараем, не можем да предвидим бъдещето. Поне не можем да го направим със стопроцентова точност.

И така, как ще изглеждат хората след сто хиляди години? Дали промените ще се дължат на еволюцията, или на генното инженерство?

Може би ще изглеждат като картините на Кван и Лам. А може би ще изглеждат съвсем различно. Истината е, че няма да разберем, докато не стигнем дотам.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

България Преди 7 минути

Към оспорващите законосъобразността се включиха щангите и борбата

Заловиха кокаин за над 5 милиона лева на Калотина

Заловиха кокаин за над 5 милиона лева на Калотина

България Преди 1 час

Общото тегло на иззетия кокаин е 30 килограма

<p>Русия строи морско чудовище по-голямо от &quot;Москва&quot;</p>

Русия строи морско чудовище по-голямо от крайцера "Москва"

Свят Преди 4 часа

Корабът е с водоизместимост около 30 000 тона

Защо принц Уилям нае бракоразводните адвокати на принцеса Даяна

Защо принц Уилям нае бракоразводните адвокати на принцеса Даяна

Свят Преди 4 часа

Принц Уилям е взел решение вече да не разчита на адвокатите на баща си

<p>Общината срещу държавата след инцидент с бус в София</p>

Дърво падна върху бус с трима арестанти на бул. „Цариградско шосе”

България Преди 4 часа

Държава и общината влязоха в задочен спор за парка на двореца "Врана"

Ръсел Бранд е обвинен в изнасилване

Ръсел Бранд е обвинен в изнасилване

Свят Преди 4 часа

Комикът, автор и актьор от „Get Him To The Greek“ отрича обвиненията, като казва, че връзките му са били „винаги по взаимно съгласие“

"Хората крещят от ужас": Жената с най-дългия език в света

"Хората крещят от ужас": Жената с най-дългия език в света

Любопитно Преди 5 часа

"Най-добрата реакция, която мога да получа, когато някой види езика ми, е крещенето"

Рубио: Ще узнаем много бързо дали Русия иска мир

Рубио: Ще узнаем много бързо дали Русия иска мир

Свят Преди 5 часа

Според него украинците са показали желание за пълно прекратяване на огъня

Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Свят Преди 5 часа

76-годишният крал Чарлз изглежда се наслаждаваше на музикалното събитие

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Свят Преди 5 часа

Президентът използва стратегически мита за преговори с ЕС

<p>Изненадващият навик на принцеса Шарлот, който е наследила от майка си</p>

Кейт Мидълтън разкри любимата храна на дъщеря си

Любопитно Преди 5 часа

Както Кейт, така и дъщеря ѝ – принцеса Шарлот – споделят специална слабост към една често пренебрегвана, но изключително полезна храна

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Любопитно Преди 5 часа

Кирил Гуцов опровергава някои широко разпространени митове за грима

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

България Преди 5 часа

Младежът очаквал доставката на електронни цигари от Полша

<p>Почти столетна костенурка стана&nbsp;майка за първи път</p>

Костенурка стана майка за първи път на 97 години

Любопитно Преди 5 часа

"Тя е и най-възрастната известна костенурка в света, която става майка за първи път"

Проф. д-р Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа и Бойко Василев, журналист, продуцент и водещ на „Панорама“, БНТ

За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

Любопитно Преди 5 часа

Конкурсът Sustainability Impact Awards се провежда за трета поредна година в глобален мащаб

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

Любопитно Преди 6 часа

21-годишната Сами призна, че тя и Чарли Шийн са имали трудни моменти в комуникацията