Е верест започва да смърди и причината е човешкото присъствие на най-високия връх на Земята, алармират местните власти.
Местните власти вече инструктират алпинистите, че трябва да върнат екскрементите си обратно в лагера. Комитетът за контрол на замърсяването „Сагармата“ изчислява, че между лагер 1 и лагер 4 на Еверест са изхвърлени тонове човешки отпадъци. Поради екстремните условия на високата планина голяма част от тези отпадъци не се разграждат напълно и могат да се запазят с години.
За да се пребори с проблема, общината Пасанг Лхаму, която се грижи за голяма част от района на Еверест - нарежда на алпинистите да купуват специални торбички за изпражнения в базовия лагер, които ще бъдат "проверявани при завръщането им", съобщава BBC News.
След като слънцето над Хималаите залезе: Какофония от зловещи звуци изригва дълбоко от Еверест
Торбичките съдържат химикали, които спомагат за втвърдяването на човешките екскременти и намаляват миризмата им.
"Нашите планини започнаха да миришат. Получаваме оплаквания, че по скалите се виждат човешки екскременти и някои алпинисти се разболяват. Това е неприемливо и подкопава имиджа ни", казва пред BBC Мингма Шерпа, председател на община Пасанг Лхаму.
Everest Climbers To Bring Poop Down With Them As Mountain Starts To Stinkhttps://t.co/ZnME30TYPH
— IFLScience (@IFLScience) February 9, 2024
Проблемът с екскрементите на Еверест е повдиган и преди. През 2022 г. Непал обяви, че трябва да премести базовия лагер на Еверест, тъй като изменението на климата и човешката дейност го правят опасен.
Наред с повишаването на температурите, което дестабилизира ледения район, местните групи започват да се притесняват от количеството боклук, урина и човешки екскременти, които се изхвърлят в лагера.
Еверест пази микробите, изкашляни и изкихани от алпинистите през годините
В крайна сметка преместването на лагера е отменено, но въздействието на човешката дейност продължава да нараства.
Всички тези проблеми се подхранват от огромния брой хора, които се опитват да изкачат върха на Еверест в днешно време. През последните две десетилетия експедициите стават все по-достъпни и популярни, което води до опасна пренаселеност на планината.
Едмънд Хилари и Тензинг Норгей стават първите алпинисти, покорили Еверест през 1953 г. Само седем десетилетия по-късно над 6 664 души са изкачили върха му и тази някога девствена природа се задъхва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!