В сички си спомняме сцената с Джулия Робъртс в „Хубава жена”, в която тя се наслаждава на джакузито, пеейки песни на Принс.
Идеята за гореща вана, особено в зимния сезон, е изключително привлекателна.
Според експертите обаче не е препоръчително температурата на водата, с която се къпем да надвишава телесната температура, т.е 37 градуса по Целзий.
Ако преминем тази граница, ще разрушим защитната бариера на нашата кожа.
Кожата ни ще се изсуши, а в по-дългосрочен план е възможно да се появят кожни раздразнения, дерматит и дори…бръчки.
Двама дерматолози говорят в специално интервю пред EL PAIS за това как високата температура на водата вреди на здравето на нашата кожа.
„Препоръчително е да мием лицето и тялото си с хладка вода, между 28 и 30 градуса по Целзий. Прекалено горещата вода изсушава кожата, прекалено студената също може да е вредна, особено за по-чувствителна кожа”, споделя д-р Лидиа Мароняс.
Разбира се, всеки човек притежава индивидуален праг на търпимост спрямо температурата на водата.
Все пак д-р Педро Родригес ни съветва да помислим внимателно следващия път преди да завъртим кранчето към червената страна.
Може ли къпането с прекалено гореща вода да ни състари?
„Много е важно да мием лицето си с хладка вода, след което да слагаме хидратиращ крем, който ще помогне за запазването на защитната преграда на кожата, която предотвратява изсушаването”.
Но може ли къпането с гореща вода да ни направи да изглеждаме по-възрастни?
„Не е задължително, но сухата кожа изглежда по-зле, има по-лоша текстура, по-малко блясък”, добавя Мароняс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!