Н апитките с кофеин ободряват. Те обаче в никакъв случай не могат да неутрализират недостига на сън и да предотвратят грешките по време на работа или пътни инциденти. Това пише в своя статия в. "Дейли мейл", позовавайки се на американски учени.
Защо имаме повтарящи се сънища и какво означават те
"Няма заместител на добрия сън", категорични са психолозите от университета на Мичиган.
Учените са накарали 275 недоспали доброволци да изпълнят различни задачи - от обикновено съсредоточаване до изискваща повече внимание поредица от стъпки. Кофеинът помогнал за съсредоточаването, но не и за сложните действия.
Разкриват ли сънищата най-дълбоките ни тайни
Според ръководителя на изследването д-р Кимбърли Фен, професор по психология, липсата на сън нарушава и двата вида дейности.
Постоянният недостиг на сън не само се отразява на когнитивната дейност и променя настроението, но може да отслаби и имунитета, добави д-р Фен.
Защо сънуваме, докато спим. Няколко възможни обяснения
"Кофеинът увеличава енергията, намалява сънливостта, дори може да подобри настроението, но по никакъв начин не може да замени пълноценния нощен сън" - каза тя.
Маскирането на сънливостта с кофеин може дори да е опасно при хора, които трябва да са много точни в работата си, като хирурзи, пилоти, полицаи.
Доброволците са получили по 200 мг чист кофеин, преди да бъде отчетено доколко добре се справят с поставените задачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!