В сички сме виждали как когато стоим продължително време във вода кожата се набръчква. Това обаче не се случва по цялото тяло, а само по дланите, пръстите и стъпалата на краката. Може би се питате на какво се дължи. Сега ще ви разкажем.
В това отношение са представени няколко теории. В първия случай се постулира идеята, че най-външната част на кожата се подува, когато абсорбира вода, а резултатът е, че се набръчква.
Според традиционното обяснение кожата се набръчква, защото това е механизъм за компенсиране на увеличаването на площта. По този начин кожата абсорбира вода, набъбва, зоната нараства и бръчките балансират увеличаването на обема. Срещу това обаче има големи дебати поради различни открития.
Причините, поради които кожата се набръчква във водата, са мистерия, която не е напълно разгадана. Тази тема се дискутира от много години и истината е, че поражда интересни противоречия.
Традиционната теза говори за абсорбирането на вода през най-външния слой на кожата или епидермиса. Функцията на това е да предотврати изпаряването на водата от тялото и да предпази най-вътрешните слоеве от възможно увреждане. Най-външният слой на епидермиса се нарича рогов слой.
В роговия слой има кератинови клетки, които абсорбират вода и причиняват подуване. Но тъй като епидермисът е прилепнал много здраво, се образуват бръчки, за да се компенсира този излишен обем в зоната.
Възниква въпросът: защо това се случва само в някои области на тялото, а не в други? Отговорът би бил, че ръцете и краката имат по-дебел слой кератинови клетки. Следователно само в тези области кожата се набръчква във водата.
Дълго време горното обяснение било приемано. Всичко обаче започнало да се променя през 1930 г. Учените открили, че ако хората имат увреждане на нервите на пръстите си, тогава ефектът на бръчките не се появява.
Това довежда до формулирането на теорията, че ако кожата се набръчка във водата, това се дължи на неволна реакция на вегетативната нервна система. Смята се, че контактът с течността активира симпатиковия нерв. Това от своя страна води до свиване на кръвоносните съдове. Резултатът е, че се образуват гънки или бръчки.
Тези обяснения получават нов обрат благодарение на намесата на невробиолога Марк Чангизи от изследователския институт за изкуствен интелект. През 2011 г. той предлага нова теория, която набира сила.
Той твърди, че набръчкването на кожата във водата е резултат от еволюционна адаптация. Функцията на тези бръчки би била да подобрят захващането на мокри или потопени предмети. На стъпалата пък биха предпазили от подхлъзване върху мокри повърхности.
За потвърждаване на теорията е проведено проучване, при което група доброволци са помолени да вземат различни видове малки предмети с гладки и с набръчкани ръце. Резултатите показват, че сцеплението е по-силно, когато кожата е набръчкана във водата.
Накратко казано няма теория, която да е напълно потвърдена и проучвания по темата се провеждат и до ден днешен. Въпреки това можем да намерим смисъл във всяка една от тях и да четем с интерес по темата.
Още от автора:
7 знаменитости, които не изневериха на естествената си красота
Шест трика за сутрешната ви рутина, които пестят време
Пет хитринки за премахване на петна от грим по дрехите
Как да скрием коремчето с помощта на дрехите: Шест полезни съвета
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
Невероятните модни съвети за стил на Каролина Ерера
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!