С емейството е топъл, близък съюз на няколко души. И тук става дума не само за съпруга и съпругата, но и за техните деца. Разбира се, в ранна възраст е малко вероятно те да се превърнат в пълноценни домашни помощници, но растейки, трябва да носят определени отговорности, обясняват психолози.
На първо място, тъй като родителите с появата на децата не стават роби или слуги, те все още имат работни и социални роли, които не са свързани със семейството. Второ, навикът да помага с определени домашни задължения, подготвя детето за зрелостта. Съгласете се, че едно дете на голяма възраст, което не знае как да включи прахосмукачката или да свари елда, изглежда странно.
Рутината постепенно приучава децата към идеята да помагат в домакинството.
Ето защо е толкова важно да се възложат определени домашни задължения на детето. Те трябва да съответстват на възрастта му и да не го карат да се преуморява.
Дете между 2 и 3 години
На тази възраст основните домакински задължения все още не са ясни на детето. То може да започне да се обслужва само. Първото задължение на децата е да приберат играчките. Поставете контейнери, в които детето може да поставя плюшени мечета и коли. Понякога, то може изобщо да не иска да разглобява играчките, но това също може да се превърне в забавно занимание. Освен това бебето може да отнася дрехите в коша за пране, а съдовете след хранене - в мивката.
Деца в предучилищна възраст, между 5 и 6 години
На тази възраст малчуганите стават все по-независими, в този смисъл може да им се поверяват повече отговорности. Родителите не бива да забравят, да похвалят детето, след като е изпълнило задачите си.
Децата в предучилищна възраст могат да слагат чиниите в мивката след семейната вечеря, да подреждат чиниите преди хранене, да помагат за сортирането на мръсното пране и сгъването на чистото, да оправят леглото си сутрин, да поливат цветята и да бършат прах на долните рафтове у дома.
Ученици до 9-годишна възраст
Разширете кръга от отговорности: позволете на детето да изнесе боклука на път за училище. Научете го да измива чинията и чашата си след закуска. Може да му покажете, как да подреди торбичките с хранителни продукти и още, да подреди книгите, тетрадките и учебниците си, да зареди или разтовари пералнята.
Ученици на възраст до 13 години
Това е възрастта, в която децата са на крачка от самостоятелността. Един ученик може да мие чинии, да почиства с прахосмукачка, да изнася боклука, да закача прането след пране.
''Почти възрастни''
Тийнейджърите, на възраст между 14 и 18, са независими и се справят чудесно с всякакви домакински задължения. Поговорете с тях и изберете коя част от домакинските задължения ще падне на техните плещи. Например всеки ден детето може да мие чиниите и да сменя котешката тоалетна, а през уикендите, по време на основното почистване, да бърше праха в цялата къща или да пуска прахосмукачка.
На тази възраст можете да започнете да учите детето да готви: нека това да бъдат прости ястия. Сварете елда или овесена каша за закуска, обелете картофи за вечеря, направете бульон или изпържете яйца за цялото семейство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!