В чера ви попитахме на кого са тези стихове:
И паднах сякаш поразен от гръм –
зарових плачещо лице в земята
и чух със сетни сили чуден звън –
звънът на бойната тръба и на войната...
В нашата анкета вие заложихте на Димчо Дебелянов (1101 гласа). След това на Никола Вапцаров (335 гласа), последван от Пейо Яворов (209 гласа), след това вие гласувахте за Христо Смирненски (176 гласа), Христо Ботев (171 гласа) и Иван Вазов (142 гласа). Най-малко гласове събра Пенчо Славейков (22 гласа).
Верният отговор е: Пейо Яворов.
Деветнадесет оригинала на големия български поет Пейо Яворов възкръснаха след век. Това обяви на пресконференция в пресклуба на БТА Тодор Иванов, председател на Фондация „Яворов".
На бял свят се появиха едно стихотворение със заглавие „На незнайния герой", 4 броя писма с пликове, 9 броя требвания, озаглавена така от автора, 4 броя разписки и къс от знаме, рамкирано, с текст под него.
Експертизата на оригиналите е направена от доц. д-р Милкана Бошнакова, която в официално становище потвърждава, че документите са написани собственоръчно от Пейо Яворов през 1912 г., предава БТА.
„Почеркът, с който е написано стихотворението, е едър, доста небрежен, с лек наклон надясно. При сравнението му с почерка, с който са написани редица творби, които се съхраняват в неговия личен архивен фонд в Български исторически архив при Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", се открива почти пълно съвпадение", се посочва в експертизата.
Писмата са адресирани до Тодор Александров, Христо Чернопеев и Тодор Николов. Откритите документи са литературна сензация, изтъква Тодор Иванов, цитиран от БТА.
По думите на най-големия изследовател на творчеството на Пейо Яворов проф. Михаил Неделчев, той спира да пише поезия през 1910 г.
Късът от знаме е в рамка, то е нарязано със сабя от поета и надписано от него като дар до съратника му Григор Белокапов.
Оригиналите са закупени за 27 000 лева от колекционера Христо Попов. Не е известна още историята им, собственикът им твърди, че ги е намерил захвърлени на улицата, обясни Тодор Иванов.
За първи път те ще бъдат представени в родната къща на поета по време на „Яворови януарски дни 2020", които се откриват на 13 януари в Чирпан.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!