0

„Най-мъдрият глупак“ бил прякор, даден на Мохамед бин Туглук, осемнадесетият султан на Делхи, който управлявал по-голямата част от Индия от 1325 до 1351 г. от н.е. Той бил брилянтен учен, далновиден владетел и покровител на изкуствата и науките. В същото време обаче бил и безразсъден авантюрист, безмилостен тиранин и неуспешен реформатор. Неговата амбициозна и ексцентрична политика довела до много бедствия, бунтове и загуби. Той е смятан за една от най-противоречивите и завладяващи фигури в индийската история.

Раждането на принц

Мохамед бин Туглук е роден през 1290 г. като най-големият син на Гияс-уд-дин Туглук, основателят на династията Туглук. Първоначалното му име било Фахр Малик Джауна Хан, но по-късно приел името Мохамед. Получил образование в различни области, като теология, философия, астрономия, математика, медицина и езици. Владеел персийски, арабски, санскрит и хиндави и също бил умел поет, калиграф и шахматист. Той бил вярващ мюсюлманин, но също така уважавал другите религии и култури. Бил също смел и способен воин, който придружавал баща си в много военни кампании.

Възкачването на трона

Мохамед бин Туглук се възкачил на трона през 1325 г. след смъртта на баща си, който бил убит от срутил се павилион. Наследил огромна и просперираща империя, която се простирала от Хималаите до платото Декан и от Бенгал до Гуджарат. Той също така наследил огромна хазна, мощна армия и лоялна бюрокрация, бил посрещнат радушно от народа и благородниците, които очаквали от него да продължи политиката на баща си. Мохамед бин Туглук обаче имал собствена визия и програма, които скоро станали очевидни.

Разрастването на империята

Една от основните цели на Мохамед бин Туглук била да разшири империята си в цяла Индия и извън нея. Той предприел няколко експедиции за завладяване на нови територии и покоряване на бунтовнически региони, като завладял Варангал, Мадурай, Бенгал, Ориса и части от Декан. Туглук също се опитал да нахлуе в Китай, Тибет, Персия и Трансоксиана, но не успял. Той поддържал голяма и разнообразна армия, която включвал слонове, камили, коне и пехота. Освен това построил крепости, пътища, мостове и канали, за да улесни военните си кампании. Той бил щедър и великодушен завоевател, който се отнасял към враговете си с уважение и доброта.

Прехвърляне на капитала

Едно от най-радикалните и противоречиви решения на Мохамед бин Туглук било да прехвърли столицата си от Делхи в Даулатабад, град в Декан. Той искал да направи града център на империята си и символ на своята сила и слава, но освен това да бъде и по-близо до южните райони, където се сблъсквал със съпротива и бунтове. Затова наредил на цялото население на Делхи, включително благородниците, служителите, учените и занаятчиите, да се преместят в Даулатабад. Той им осигурил пари, каруци и животни, за да улесни миграцията им. Това преместване обаче било катастрофа, тъй като много хора загинали или дезертирали по пътя, а новата столица нямала ресурсите и удобствата на Делхи. Народът се възмутил и проклел султана за неговата жестока и неразумно решение. След няколко години Мохамед бин Туглук осъзнал грешката си и отменил заповедта. Той се върнал в Делхи и позволил на хората също да се върнат.

Въвеждането на символичната валута

Друг смел и новаторски ход на Мохамед бин Туглук бил да въведе символичната валута или медните монети в своята империя. Той искал да преодолее недостига на сребро и злато и да увеличи циркулацията на парите в икономиката. Затова започнал да издава медни монети, които имали същата стойност като сребърните и наредил на хората да ги приемат като законно платежно средство. Той също така обещал да обмени медните монети за златни и сребърни от царската хазна. Символичната валута обаче се оказала провал, тъй като било лесно да се фалшифицира и се обезценила. Хората загубили доверието си в парите и пазарът се наводнил с фалшиви и безполезни монети. Хазната на султана била изразходвана, тъй като той трябвало да откупи медните монети със златни и сребърни. Икономиката се сринала, а инфлацията и корупцията се увеличили.

Данъчното облагане и гладът

Мохамед бин Туглук бил изправен пред тежка финансова криза поради екстравагантните си разходи и неуспешни реформи. Той се опитал да събере повече приходи, като увеличил данъците върху хората, особено върху фермерите от плодородния регион Доаб, между реките Ганга и Ямуна. Наложил тежък данък върху земята, който бил пропорционален на добива. Назначил и нови служители, които били сурови и корумпирани, за да събират данъците. Неговата данъчна политика обаче имала обратен ефект, тъй като съвпаднала с период на суша и глад, което намалило селскостопанското производство и доходите. Земеделците не можели да плащат данъците и много от тях изоставили земите си и избягали в други региони. Някои от тях също се присъединили към бунтовниците и разбойниците, които нападали служителите на султана. Мохамед бин Туглук се опитал да потуши бунта, но също така проявил известна снизходителност и облекчил засегнатите хора. По-късно той намалил данъците и предоставил заеми и семена на фермерите.

Смъртта му и това, което оставил като наследството

Мохамед бин Туглук починал през 1351 г., докато водел кампания срещу бунт в Синд. Той бил наследен от своя братовчед Фироз Шах Туглук, който променил много от неговите политики и възстановил стабилността и реда в империята. Мохамед бин Туглук оставил след себе си смесено и сложно наследство, което все още се обсъжда от историци и учени. Той е възхваляван за своята интелигентност, познания, визия и щедрост, но също така е критикуван за неговата глупост, жестокост, арогантност и лошо управление. Смятан е за велик владетел, който е имал благородни намерения, но лошо изпълнение. Възприеман е като луд султан, който имал нереалистични амбиции и катастрофални резултати. Запомнен е като „най-мъдрият глупак“, който оформил и разбил съдбата на Индия.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пуснаха задържаните за убийството на мъжа, изгорил Корана в Швеция

Пуснаха задържаните за убийството на мъжа, изгорил Корана в Швеция

Свят Преди 4 часа

38-годишният Момика беше застрелян на 29 януари

Походът на сръбските студенти достигна Нови Сад

Походът на сръбските студенти достигна Нови Сад

Свят Преди 6 часа

Походът е част от протестните акции на студентите

Украйна уволни шефа на Агенцията за отбранителни поръчки

Украйна уволни шефа на Агенцията за отбранителни поръчки

Свят Преди 7 часа

Министерството подчерта, че това решение е продиктувано от необходимостта да се осигури стабилна и непрекъсната доставка на оръжия

Осъдиха мъж, следил бившата си приятелка

Осъдиха мъж, следил бившата си приятелка

България Преди 7 часа

Той е признал вината си

Присъди за обира на над 1,8 млн. лв. в Хасково

Присъди за обира на над 1,8 млн. лв. в Хасково

България Преди 8 часа

Групата отварила три масивни каси с металорежещи машини

<p>Министерството на финансите отчете дефицит от над 6 млрд. лв.</p>

Министерството на финансите отчете дефицит от над 6 млрд. лв. по КФП

България Преди 8 часа

Неизпълнението на разчетите се дължи основно на непостъпването на втория и третия транш по Плана за възстановяване и устойчивост

Тежка катастрофа край Костинброд взе жертва

Тежка катастрофа край Костинброд взе жертва

България Преди 10 часа

Движението е ограничено

Даниел Митов излезе с позиция за Шенген и граничните служители

Даниел Митов излезе с позиция за Шенген и граничните служители

България Преди 10 часа

Митов: Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Гранична полиция да бъде съхранен

Актуална информация за грипа в България (ОБЗОР)

Актуална информация за грипа в България (ОБЗОР)

България Преди 10 часа

Враца удължава грипната епидемия, Хасково отменя мерките

Разследват смъртта на момиче във Велико Търново

Разследват смъртта на момиче във Велико Търново

България Преди 10 часа

По време на следобедна занималня в училище, детето е колабирало

Тадж Махал

Какво се крие в 22-те заключени врати на Тадж Махал?

Любопитно Преди 10 часа

Тадж Махал е олицетворение на любовта и архитектурното съвършенство и заема място сред седемте чудеса на света

Samsung Galaxy S25 прави AI наш практичен асистент

Samsung Galaxy S25 прави AI наш практичен асистент

Технологии Преди 11 часа

Изкуственият интелект влиза в ежедневието ни разумно и безопасно

.

Планина в Нова Зеландия получи човешки права

Любопитно Преди 11 часа

Планината Таранаки е най-новата природна даденост, която получи статут на личност в Нова Зеландия

Дания: Гренландия не е за продан

Дания: Гренландия не е за продан

Свят Преди 11 часа

Расмусен: Щях да съм по-изненадан, ако беше казал, че това е шега

Стартира десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант

Стартира десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант

Любопитно Преди 11 часа

Телекомът продължава да надгражда програмата с включване на студенти по комуникационни специалности

<p>НАП с важно съобщение към инфлуенсърите</p>

НАП: Инфлуенсъри, декларирайте доходите си!

България Преди 11 часа

Приходната агенция разработи информационни материали в помощ на създателите на онлайн съдържание и търгуващите в интернет