О пределено хумусът е една от сензациите сред храните през новия век. Толкова различни вариации се измислят непрестанно и се употребяват ежедневно, че няма как да не му обърнем внимание.
Особено любопитен е фактът, че за произхода на хумуса се водят дела и редица държави го определят като свое национално ястие.
Хумусът дори има свой международен ден - 13 май.
Ако искате да научите повече за историята му и да разберете как е най-добре го консумирате, продължавайте да четете.
Произход
Думата хумус идва от арабската дума, която означава "нахут".
Съставки
Хумусът е разядка, която се приготвя чрез смесване на следните съставки : нахут, сусамов тахан, чесън, лимонов сок, сол. Ето малко повече информация и за тях:
Нахут
Основната съставка в хумуса – нахут, е култивиран за първи път преди почти 10 000 години. Нахутът вероятно е едно от най-старите бобови растения, отглеждани някога от човечеството.
Тахан
Таханът е паста, получена от счукани сусамови семена. За първи път, тя се споменава в арабски готварски книги от XIII век.
Лимонов сок
Смята се, че лимоните произхождат от Северозападна Индия и са достигнали Близкия изток и Африка около II в. Плодовете започват да се отглеждат в големи количества едва от Х век нататък.
Чесън
Чесънът вероятно произхожда от Азия и се е превърнал в любима растителна култура още през неолита. До 3000 г. пр.н.е. се е разпространявал в Близкия изток и Африка.
Сол
Солта се използва от хиляди години за подправяне и консервиране на храни, както и за медицински цели. Тя има редица полезни свойства и помага за поддържането на хомеостаза в организма.
Традиционно ястие
Традиционното ястие хумус е известно като ‘хумус би тахини’ на арабски език. Според американския кулинарен историк Чарлз Пери, традиционно хумусът трябва да се сервира с ямка в средата и с високо набраздени краища около ръба на купата, за да се докаже, че има правилна консистенция: не прекалено твърда, не прекалено рохкава.
Откъде идва?
Не е ясно кога се е появила първата рецепта за хумус. Историкът Ари Ариел посочва, че най-ранното споменаване на разядката идва от готварските книги в Кайро през XIII в.,, където се споменава за ястие, което комбинира маринован лимон, студено пюре от нахут, оцет, билки и подправки, но без тахан или чесън.
Свещеният хумус
Според други, хумусът е много по-старо еврейско ястие, което датира отпреди 3500 години.
дин пасаж от последната част на Библията гласи: "Ела тук и яж от хляба, и потопи хапката си в хомеца". Въпреки че "хомец" звучи като хумус, на съвременния иврит то всъщност означава "оцет". Но дали потапянето на хляб в оцет наистина би се считало за жест на приветствие?
Все още не е напълно ясно от къде идва хумусът. Той със сигурност обаче е храна от Близкия изток.
Египтяни, сирийци, турци, ливанци и израелци твърдят, че ястието от нахут е тяхно.
Войната за хумуса
През 2008 г. Ливан се опитва да съди Израел за нарушаване на законите за авторското право върху храните, след като разбира, че ястието се продава на Запад като израелски продукт.
Според BBC Ливан също така е поискал от ЕС да признае хумуса за ливански. И двете съдебни дела били неуспешни.
В крайна сметка през май 2010 г. Ливан произвежда най-голямата чиния с хумус в света, тежаща 10 452 кг (23,043 фунта). Опитът на Израел от по-рано същата година (на снимката) тежи само 4 000 кг (8 818 фунта).
Как се сервира
Не само за произхода на хумуса има много различни версии. Съществуват и много различни начини за поднасянето му.
Всъщност разнообразието от красиви начини за поднасяне на този вкусен дип е част от причината той да се превърне в такава мегахрана за хилядолетието и сензация в социалните мрежи.
- Хляб питта - Хумусът обикновено се сервира с топъл плосък хляб, обикновено питта.
- Със зеленчуци - Нарязаните на ситно зеленчуци, като моркови, чушки и целина, също са добро допълнение към разядката.
- Топинги - Хумусът често се смесва с други подправки, като кимион и обикновено се гарнира със зехтин и пушен червен пипер.
- Хумус с печени червени чушки - Хумусът от печени червени чушки е още едно популярно отклонение от традиционната рецепта.
- Хумус с авокадо - Има ли нещо, което вълшебният зелен плод да не може да направи още по-вкусно
Международен ден на хумуса
Предвид демонстрирането на толкова много любов към хумуса, не е изненадващо, че ястието има свой собствен ден за празнуване. Международният ден на хумуса съществува от 2012 г. насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!