С мяната на часовниците два пъти годишно остава досадно занимание както за сутрешните хора и нощните сови, така и за всеки с установен режим.
На полюсите на планетата денят и нощта не са толкова разграничени, тъй като са по-близо до екватора. Всъщност ако погледнете нагоре и видите изгрева на Южния полюс, това наистина ще ви каже, че е август, септември или октомври, което всъщност не ви помага да си отговорите на въпроса "време ли е да тръгвам на работа?". Как работи времето обаче зависи от това от коя страна на планетата се намирате.
Въпреки че в Антарктика няма постоянни жители, около 5000 души през лятото, учени и помощен персонал, управляват изследователски станции на континента и около 1000 през зимата.
За практически цели – например да се споразумеят дали е време за сън или за работа – те трябва да съгласуват собствени часови зони. В Антарктида часовите зони обикновено са настроени да съответстват на часовата зона на страната, от която идват пришълците.
На южния полюс станцията Amundsen–Scott South Pole работи по новозеландско време (GMT +12 часа), пише IFLScience.
В Арктика часовата зона се определя от капитаните на кораби, съобщава timeanddate.com. Това доведе до някои странни ситуации, при които корабите за доставки работят в напълно различни часови зони от корабите, които приемат стоките. Арктика остава едно от малкото места на Земята, където можете да изберете своя собствена часова зона, ако приемете, че сте капитан на собствената си лодка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!