О бездвижването увеличава риска от инсулт при хора на 60 и повече години, сочат данните на проучване, проведено в САЩ, съобщи електронното издание "Мейлонлайн".
Скоростта ни на ходене показва дали ще развием деменция?
Изследователите от университета на Сан Диего (SDSU) са наблюдавали активността на над 7 500 американци на възраст над 60 години.
При тези от тях, които прекарват седнали 13 часа и повече на ден, рискът от възникването на съдов инцидент се увеличава с 44 процента. А онези, които тренират поне 25 минути на ден, намаляват риска с 43 процента.
С напредване на възрастта ние естествено забавяме всекидневния си ритъм, което често означава да прекарваме повече от времето си на дивана пред телевизора или в най-добрия случай с книга.
Но заседяването пред телевизора, особено в 60-те и 70-те години от живота ни, повишава риска от инсулт с 14%, предупреждават учените.
Предишни проучвания доказват, че заседналият начин на живот може да доведе до образуването на атеросклеротични плаки в артериите, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Физическата активност от своя страна помага за намаляване на риска от инсулт, като понижава холестерола и кръвното налягане и намалява мастните натрупвания в артериите.
Експерти на университета в Сан Диего провеждат експеримент, в който поставят устройства за проследяване на движението на 7 607 американски мъже и жени на средна възраст 63 години.
Участниците били помолени да носят устройството, прикрепено към бедрото, в продължение на една седмица. Чрез него специалистите получавали данни за движението и неговата интензивност.
Всички носят устройството 16 часа в денонощието. Позволено им е да го свалят за 8 часа през нощта, докато са в леглото.
Резултатите са използвани за изчисляване на средното време на активност от мига на събуждане. Данните показват дали изследваните водят заседнал начин на живот, извършват лека физическа активност, като разходка из къщата, или по-интензивна като каране на колело или бързо ходене.
Като заседнал начин на живот се определя седенето на стол, излежаването на диван или дори стоенето прав за дълги периоди.
След като анализират медицинските досиета, седем години по-късно, учените регистрират 286 инсулта.
Изследователите откриват, че хората, които са водили най-заседнал начин на живот, са били изложени на най-висок риск от съдов инцидент.
Те са били с 44 процента по-склонни да получат инсулт в рамките на седем години в сравнение с хората, които са били обездвижени в продължение на 11 или по-малко часа на ден.
Ръководителят на изследването, д-р Стивън Хукър, обяснява, че откритието показва как спортът може да намали значително риска от инсулт.
Леки упражнения, като извършването на домакинска работа и дори разходка из къщата поне три часа и половина на седмица, намалява вероятността от възникването на инсулт с 26 процента.
Още по-голям защитен ефект е регистриран при хора, които извършват по-активна физическа активност.
За онези, които са извършвали 14 или повече минути умерени или енергични упражнения - като бърза разходка, колоездене или дори градинарство, рискът от възникването на инсулт намалява с 47 процента в сравнение с хората, които се упражняват по-рядко.
Въз основа на данните д-р Хукър казва, че оптималното време умерени упражнения за хора на 60 и повече години е приблизително 25 минути на ден.
Авторите на проучването уточняват, че в изследването им не е включен анализ на различните видове инсулт – исхемичен и хеморагичен.
В световен мащаб инсултът е втората по честота причина за смъртност и първа за инвалидизация при възрастни хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!