В разгара на зимния сезон се стига отново до проблема с изгарянето на дрехи, аксесоари и всякакви текстилни отпадъци за битово отопление. Последиците върху околната среда от това са сериозни, а използването на текстил вместо дърва в печките предизвика сериозни дискусии през миналия зимен период.
Защо дишаме мръсен въздух, има ли решения
Повече от 20 милиона текстилни изделия се произвеждат и изхвърлят всяка година в Европа и САЩ, а почти 100% от него може да бъде рециклиран. В същото време текстилната индустрия е една от най-замърсяващите промишлености в света.
Сигурно всеки един в дома си има дрехи, които не носи вече, а една млада дама намира решение за тяхното приложение.
Мария Юрукова превръща своето хоби да плете в социална кауза и така се раждат двата проекта „Плетчица“ и „Плети с тениска“.
Тя използва добре забравена традиционна технология за обработка на текстил, превръщайки го в прежда.
Чрез рециклираната прежда изработва чудесни и уникални интериорни решения като пуфове, възглавници, килимчета и много други.
ВИЖТЕ СТАРИТЕ ДРЕХИ, КОИТО МАРИЯ ПРЕОБРАЗЯВА, В ГАЛЕРИЯТА НИ
„В началото на 2018-та стартирахме кампания за събиране на тениски “Дари тениска, спаси една плетка”, която предизвика не само силен интерес, но не можех да смогна да събирам стари дрехи, които хората иначе биха изхвърлили.
Как да оплетем шал само с пръсти
Желанието ни е да повишим информираността сред населението за последиците от текстилната промишленост върху околната среда и да спомогнем поне частично за справянето с този проблем. Постепенно това доведе до създаването на страница под името “Плети с тениска”“, споделя Мария в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Кампанията за събиране на тениски е целогодишна.
Дарете своята тениска вместо да отива на боклука, където се изгаря.
Майка превръща стари и грозни дрехи в красиви тоалети за дъщерите си
Мария Юрукова е родена в Добрич, но в момента живее в София. Тя е клиничен психолог по образование, криминален по професия и преди година напуска една доста престижна професия, която малцина са квалифицирани да упражняват в България.
„Напуснах работа с ясното съзнание, че имам няколко идеи и няма как да не опитам да ги осъществя.
Може и да не станат, но човек трябва да опитва. Плетенето ме успокоява. Харесва ми в края на работния ден да седна у дома, за да поплета. Малко след това буквално изключвам - забравям за всички ежедневни неприятности и много се разтоварвам“, разказва за своето хоби социалният предприемач.
Мария не смята, че, за да се промени виждането на хората за опазването на околната среда, ще се случи чрез показване на ужасяващи картини, илюстриращи умиращи животни и замърсени водни басейни.
ВИЖТЕ КАКВО ПРИЧИНЯВА ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ПЛАНЕТАТА И КАК Я УНИЩОЖАВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО - СНИМКИ
„Това кара хората просто да извърнат глава. Всъщност психологическият ефект е много по-сериозен - вместо да доведе до активни действия, това по-скоро води до пасивност и дори депресивни състояния, тъй като обикновеният човек не смята, че би могъл да промени нещо сам или не знае как.
Промяната би дошла с ежедневни, малки действия, които ще доведат до формиране на навици - малко по малко, крачка по крачка“, категорична е тя.
Пластмасата достигна дъното на Марианската падина
Със своя проект „Плети с тениска“ Мария е победител и в състезанието „Иновация в действие“, след което създава и онлайн магазин “Кръг на Квадрат“.
Белезите, които човечеството оставя на Земята
„Не малко компании проявиха интерес към проекта. Дори организирахме няколко кампании за събиране на стари тениски, от които ще създавам релакс зони от рециклирани материали, обогатяващи офисното им пространство. Наскоро изработих и първите барбарони, част от тези кътове“, разказва 30-годишната българка.
Най-новата кауза на Мария е образователната игра с екологична насоченост „gEco”. Заедно с Преслава Биковска, която е изключителен специалист в областта на детската психология, създават играта, предназначена за деца, като има вариант и за възрастни.
Планетата е заплашена от нова екокатастрофа
„Чрез играта отваряме пространство, в което можем да се забавляваме, да играем, да вършим добри и полезни дела и да се учим един от друг.
И двете сме много развълнувани, тъй като предварителните резултати сочат, че вървим в правилната посока и целите, които сме заложили, се изпълняват на 100 %“, посочва Мария Юрукова.
В момента играта е стартирана в няколко образователни центрове, като в началото на следващата година се очаква публикуват и първите резултати.
Как един мъж спасява дивата Африка
Човекът е основната причина за затоплянето на климата
Мария има надежда, че всеки един човек може да допринесе за опазването на планетата ни, единствено е нужно желанието.
„Няма нищо непоправимо и никога не е късно да започнеш с една малка стъпка.
Никой не очаква нищо грандиозно от теб и всяко малко действие има значение, има смисъл“, казва тя.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!