Е моционалната зависимост не засяга само зависимия човек, но и неговите партньори, приятели или познати. Генерира стрес, емоционално изтощение и затруднения в общуването и установяването на балансирана връзка. Ефектите се изразяват по начините, за които сега ще ви разкажем.
- Липса на автономия
Хората, които са емоционално зависими, се нуждаят до голяма степен от своите партньори или приятели, за да получат валидация и да бъдат щастливи. Това може да доведе до липса на автономия и постоянна нужда от внимание и одобрение. В резултат на това собствените нужди и желания се пренебрегват, което води до напрежение в отношенията.
Зависимостта причинява поведение, в което се търси непрестанно внимание, което сами се сещате до какви последствия води. Зависимият се върти непрестанно около друг човек, изоставяйки своя личен живот.
- Несигурност и ревност
Емоционално зависимите хора често са превзети от несигурност и страх от изоставяне. Те трудно се доверяват на своите партньори или приятели и са склонни да изпитват силна ревност.
Всъщност има тясна връзка между този тип зависимост и семейните отношения, защото причиняват конфликти и атмосфера на недоверие.
Обикновено състоянието се изразява в прекомерен страх от раздяла и самота, както и непрестанна нужда от прояви на обич. В най-лошите случаи ревността и несигурността предизвикват различни форми на насилие.
- Големите очаквания
Емоционално зависимите хора имат твърде високи очаквания към своите партньори или приятели. Те изискват постоянно внимание, обич и подкрепа, което може да натовари тежко другия човек. От своя страна това предизвиква ирационални вярвания и едно от тях е нуждата от перфекционизъм. Това вероятно ще доведе до сериозно напрежение и проблеми във връзката.
- Загуба на индивидуалност
Загубата на индивидуалност в една връзка е друг ефект от зависимостта. Хората се сливат емоционално със своя партньор или приятел, губейки от поглед собствените си интереси, цели и страсти.
Това води до чувство на липса на лично удовлетворение и ограничава индивидуалния растеж в рамките на връзката. Това прави невъзможно зависимият да укрепва самочувствието си, дори напротив.
- Цикъл от токсичност във взаимоотношения
Зависимите хора често срещат трудности при поставянето на здравословни граници и толерират вредното поведение. Те могат да останат в насилствени или неработещи връзки поради страха си от самота или изоставяне.
Зависимият човек остава в токсични взаимоотношения, тъй като неговата привързаност се превръща почти в пристрастяване, което го поставя в позиция на жертва.
Психологическата подкрепа е от съществено значение за вашето благополучие и личностно развитие, когато страдате от зависимост. Специалистите по психично здраве предоставят начини за преодоляване на това състояние. Този процес отнема време и усилия, постепенен е и изисква ангажираност.
Важно е да се намирате в здравословна среда по време на процеса. С нужните усилия е възможно да се пребори емоционалната зависимост и да се изградят удовлетворяващи взаимоотношения.
Още от автора:
3 модерни диети, които специалистите не препоръчват
Защо всъщност се страхуваме от смъртта?
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!