С настъпването на летните дни прекарваме все повече от времето си на открито, предприемаме строително-монтажни дейности, а това увеличава рискът дървени частици, да се забият в кожата ни. Да се извади треска от кожата не е толкова трудно, но най-важното е да знаете как да го направите. Важно е да знаете, че ако оставите треска в кожата, това може да доведе до неприятни последици.
Как можете сами да извадите треска и в какъв случай е по-добре да се обърнете към медик:
Неприятно е да се забие треска в кожата ни, но ако се действа незабавно, може да се избегнат сериозни последици. Най-опасни са малките трески, които могат да бъдат пренебрегнати. Ето защо, ако планирате да работите с дърво - да режете, шлифовате или строите да носите предпазни ръкавици, които ще ви предпазят. На децата трябва да се обясни, че треските и другите дървени частици са опасни, което означава, че трябва или да са внимателни, или да са готови за това, че треската ще трябва да бъде извадена по един или друг начин.
Как да отстраним дървена частица от кожата си безопасно и правилно?
Подгответе с инструментите, избършете пинсета и игла със спирт, пригответе си и стерилни ръкавици. Избършете областта около треската с памучен тампон, напоен с антисептик, за да предотвратите разпространението на евентуална инфекция.
Използвайте пинсета, за да издърпате нежно и внимателно дървената частица в същата посока, в която е влязла, като внимавате да не я забиете по-дълбоко и да не травмирате кожа, около засегнатата зона. След като премахнете треската, избършете отново кожата с антисептик и покрийте мястото със стерилна лепенка за известно време.
Какво да правите след отстраняването треската:
Наблюдавайте мястото, откъдето сте отстранили треската. Трябва да проследите за поява на следните симптоми: зачервяване, подуване, болка, гной.
Ако се появят подобни симптоми, трябва незабавно да се обърнете към лекар.
Какви са опасностите от малките дървени частици:
Основната опасност е, че те могат да причинят инфекция. Когато една треска попадне в кожата, тя може да проникне по-дълбоко и да стане източник на инфекция. Ако не се отстрани правилно или просто се остави в кожата, тя може да предизвика възпаление, което се проявява с болка, подуване и дори абсцес. В някои случаи, ако инфекцията се разпространи, тя може да доведе до сериозни усложнения и да наложи медицинска намеса.
Как да отстраните дълбока треска:
Ако е навлязла достатъчно дълбоко, можете да действате по същия алгоритъм, но кожата трябва да се изложи на пара предварително. Задръжте крайника, където е влязла треска, в топла, но не гореща вана със сол и сода за 15-20 минути. След това пристъпете към отстраняване ѝ при спазване на всички предпазни мерки за безопасност.
Как да убедим дете да извади треска забила се в кожата:
Ако възрастният добре разбира защо е необходимо да търпи, то с детето би разбрало всичко е много по-трудно.
Обяснете му защо това е важно. Говорете с детето си за възможните опасности, които крие една треска. Разкажете му, че инфекцията може да причини болка и здравословни проблеми и че можете да избегнете тези усложнения, като я извадите. Създайте комфортна среда. Не се карайте на детето, бъдете търпеливи, отговаряйте на всичките му въпроси и се опитайте да не изпадате в истерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!