А рахнофобите (хората, които имат страх от членестоноги, предимно паякообразни), най-добре да не четат. Това е Херкулес - най-големият мъжки екземпляр от фуниевиден паяк от Сидни (Atrax robustus). Освен, че е почти 8 сантиметра дълъг от крак до крак, той е и един от най-смъртоносните в света.
Херкулес е намерен на около 80 километра северно от Сидни и е откаран в местна ветеринарна болница. От екипа на Австралийския парк за влечуги го взели и скоро разбрали, че екземплярът е най-големият паяк, който е даряван някога от човек в Австралия. Огромната дължина на Херкулес от 7,9 сантиметра от крак до крак изместила предишния рекордьор от първото място от 2018 г. „Colossus“.
„Свикнали сме да даряваме на парка големите фуниевидни паяци, но да попаднеш на такъв е като да спечелиш джакпота“, каза Ема Тени, пазач на паяци в Австралийския парк за влечуги.
Австралийският музей описва фуниевидните паяци от Сидни с големина между 1 и 5 сантиметра, като женските обикновено са по-малки от мъжките и много по-малко токсични. Те са известни с агресивност, имат големи зъби и се изправят, когато са застрашени. Тези паяци живеят в дупки и хващат малки гущери, бръмбари и други безгръбначни, с които се хранят.
Те са сред най-отровните видове в Австралия – отровата им може да убие човек само за 15 минути. Според университета в Мелбърн има 13 регистрирани смъртни случая от тези паяци. След разработването на противоотрова обаче, в началото на 80-те години на миналия век, не са регистрирани други смъртни случаи.
Австралийският парк за влечуги заяви, че ще добави Херкулес към тяхната програма за борба с отровите, където ще извлекат и използват неговата за създаване на противоотрова.
„Хората могат да донесат всякакви фуниевидни паяци, които намерят, в самия Парк за влечуги“, обясни Тени. „Въпреки това, ако не могат да стигнат до нас, имаме зони, в които можем да ги приемаме около Сидни, централното крайбрежие и Нюкасъл и всички съоръжения са снабдени с комплекти за безопасност за приютяването на паяците, докато служителите на Австралийския парк за влечуги дойдат и да ги вземат, което се случва всяка седмица.”
Австралийският парк за влечуги е единственият в Австралия, който извлича отровата от фуниевидни паяци, за да прави противоотровата. Те предполагат, че тази практика може да спаси до 300 живота всяка година. „С наличието на мъжки с този размер в нашата колекция, количеството отрова което може да бъде взето е огромно, а това се оказва невероятно ценно за програмата за противоотрова в парка“, продължи Тени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!