Е моционалният глад не съответства на реалната нужда от хранене. Има признаци, които го разграничават от физическия глад, като например внезапното му възникване или специфичните желания.
Полезно е да се научите да контролирате тези желания и начинът да го направите е като промените някои навици. В случай, че емоционалното хранене значително повлиява на качеството ви на живот, е препоръчително да помислите за психологическа терапия.
Какво е емоционален глад?
Емоционалният глад се състои от необходимостта да ядем в отговор на нашите емоции, а не заради действителна нужда от храна. Когато страдаме от стрес, безпокойство, тъга или дори скука, е възможно да открием в храната форма на комфорт или разсейване.
Важно е да се отбележи, че емоционалното хранене не е нещо лошо само по себе си. Всички изпитваме емоции и понякога намирането на облекчение и удовлетворение в храната е успокояващо. Въпреки това е изключително важно да се научите да правите разлика между емоционалния глад и истинският. Само тогава ще се грижим за нуждите си по здравословен начин във всяка ситуация.
Определянето на разликите между глада, който произтича от емоции, и глада, който всъщност съответства на физиологична нужда, може да бъде предизвикателство. Има обаче някои признаци, които помагат да ги изясните. Ето и кои са те:
Внезапен произход
Ако е роден от емоции, гладът обикновено се появява внезапно, а няма постепенно усещане за празнота в стомаха. От друга страна, физическият глад се развива прогресивно и е свързан с горивото, от което тялото се нуждае, за да функционира.
Възможен отключващ фактор за желанието за ядене, предизвикано от емоции, е кортизолът, който се секретира при стресови ситуации.
Специфични желания
Когато сме емоционално гладни, ние сме склонни да жадуваме за определени храни, обикновено с високо съдържание на мазнини и захар.
Хората, които изпитват емоционален глад, избират да консумират бързо хранене и шоколад. Вместо това физиологичният глад е по-скоро свързан с хранителните вещества като цяло, а не с конкретна храна.
Трайно удовлетворение
Емоционалният глад има тенденция да изчезва временно след хранене, но няма истинско, трайно усещане за ситост. От друга страна, когато задоволите физическия си глад с балансирано хранене, се чувствате удовлетворени и заредени с енергия за дълъг период от време.
Вреден ли е емоционалният глад?
Важно е да разберете, че сам по себе си той не е лош. Понякога всички изпитваме този вид глад. Проблемът възниква, когато се превърне в нездравословен механизъм за справяне с проблемите и то на ежедневна база.
Прекомерното или неконтролирано хранене за успокояване на емоциите генерира дълготраен дискомфорт на всички нива. Преяждането може да причини чувство на вина, срам, разочарование и съжаление, увреждайки самочувствието и емоционалното благополучие.
Освен това храненето в отговор на негативни чувства е един от факторите за наддаването на тегло и затлъстяването, което от своя страна влияе върху появата на депресия.
Целта не е да премахнем напълно глада, роден от емоциите, а да се научим как да се справяме с него по здравословен начин. Ключът е да се развие балансирана връзка с храната и да се намерят алтернативи, които задоволяват емоционалните нужди.
Още от автора:
3 модерни диети, които специалистите не препоръчват
Защо всъщност се страхуваме от смъртта?
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!